fot. Przemysław Grabiński
Placówka otrzymała już wszystkie niezbędne zgody i certyfikaty. Przygotowanie laboratorium kosztowało około miliona złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z Ministerstwa Obrony Narodowej i Unii Europejskiej.

Agnieszka Karbowiak-Brzozowska, pełniąca obowiązki kierownika laboratorium powiedziała, że szpital czeka już tylko na odczynniki pozwalające badać próbki pod kątem zakażenia koronawirusem: - Mamy zgodę Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwo Zdrowia zapisało nas na listę laboratoriów covidowych oraz otrzymaliśmy pozytywną opinię Instytutu Higieny w Warszawie. Podpisaliśmy również umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań oraz przeszliśmy niezbędne międzynarodowe kontrole. Powinniśmy ruszyć po tzw. majówce

Dodała, że uruchomienie laboratorium covidowego w 107. Szpitalu Wojskowym w Wałczu znacznie usprawni i przyspieszy walkę z pandemią w regionie. Obecnie wszystkie takie próbki wysyłane są na badania do innych miast, m.in. do Szczecina.

Od środy 107. Szpitalem Wojskowym w Wałczu będzie kierował nowy komendant. Zostanie nim ppłk. Michał Wawreszuk. Dotychczasowy - płk Artur Bobruk - ustępuje z powodów zdrowotnych.

pg/rz

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Agnieszka Karbowiak-Brzozowska, pełniąca obowiązki kierownika laboratorium