
fot. pixabay.com
Wiosna to czas, kiedy częściej spacerujemy po plaży oraz... narodzin fok w Bałtyku. Właśnie teraz zarówno młode, jak i dorosłe osobniki mogą pojawiać się na plażach.
Rafał Jankowski, specjalista ds. ochrony przyrody WWF powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że wypoczywające w naturalnym środowisku zwierzęta nie są płochliwe, jednak przy spotkaniu z nimi należy zachować odpowiedni dystans: - Z dwudziestu lub trzydziestu metrów też można zrobić dobre zdjęcia, a później pochwalić się nimi znajomym. Zwierzę nie będzie odczuwało wtedy niepokoju i będzie mogło swobodnie odpocząć.
Rafał Jankowski podkreślił, że każda informacja o tych zwierzętach jest bardzo cenna i ważna: - Będziemy mogli pojechać na miejsce i sprawdzić ich stan zdrowia, czy nie są ranne, odwodnione lub nie mają śladów infekcji.
Szacuje się, że w Bałtyku żyje prawie 40 tysięcy fok. Jak podkreślają eksperci, trzeba o nie dbać, bo to tylko 40 proc. populacji sprzed 100 lat.
Oto garść prostych, ale niezwykle ważnych wskazówek, jak zachować się, gdy spotkamy fokę:
- zachowajmy dystans! – pamiętajmy, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie będzie uciekać, albo się bronić. Trzydzieści metrów, to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę,
- zadzwońmy! - zgłośmy to Błękitnemu Patrolowi WWF, (tel. 795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940),
- poprośmy innych o zachowanie dystansu! – a wspólnie podziwiając bałtyckie stworzenia, możemy zdobyć nowe, piękne znajomości!
- trzymajmy zwierzęta na smyczy! – czworonożny towarzysz to z pewnością świetny kompan spacerów, jednak zwierzęta mieszkające na plaży mogą się go bać! Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich środowisku!
Więcej o ssakach morskich dowiesz się na: www.wwf.pl/ssaki-baltyckie
Cezary Szewczyk/rz
Posłuchaj
Rafał Jankowski, specjalista ds. ochrony przyrody WWF- 00:00:00 | 00:00:00
::