fot. TVP Info
FSB aresztowała w sobotę Konsula Generalnego Ukrainy w Sankt Petersburgu pod zarzutem próby pozyskania poufnych informacji z baz danych organów porządku publicznego, w tym z tych należących do FSB - poinformowała agencja TASS.

- Federalna Służba Bezpieczeństwa aresztowała w sobotę Konsula Generalnego Ukrainy w Sankt Petersburgu Ołeksandra Sosoniuka - poinformowało TASS centrum ds. kontaktów ze społeczeństwem FSB.

- Do zatrzymania doszło podczas spotkania Konsula Generalnego z obywatelem Federacji Rosyjskiej, od którego otrzymał on tajne informacje pochodzące z baz danych prowadzanych przez organy porządku publicznego i FSB - wskazano.

W oświadczeniu FSB cytowanym przez TASS podkreślono też, że „tego rodzaju działalność jest sprzeczna ze statusem pracownika służby dyplomatycznej i niesie otwarcie wrogi charakter w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej”.

Pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, obecnie już jest na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej - podał rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Ocenił, że „to kolejna prowokacja” Rosji i obiecał odpowiedź ukraińskiej strony.

- Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź - zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

PAP/aś