fot. Jacek Żukowski
Gościem Mariusza Brokosa w kolejnej odsłonie cyklu „Aktywna Akademia” był profesor Przemysław Dąbrowski, zastępca dyrektora Instytutu Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Naukowiec opowiedział o sposobach, jakie działający od niedawna Instytut Prawa i Administracji wymyślił, aby przybliżyć, nie tylko zagadnienia związane z prawem.
- Podzieliliśmy sferę naszej aktywności na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Ta zewnętrzna skierowana jest do osób, które chciałyby studiować w naszym instytucie i są zainteresowane tematyką prawną i administracyjną. Stąd też organizujemy między innymi konkurs o indeks. Składa się on z trzech etapów, są też przewidziane nagrody rzeczowe  - wyjaśnia. - Za tydzień mamy rozstrzygnięcie trzeciego etapu, w ramach którego uczniowie szkół z województwa zachodniopomorskiego będą walczyć o wspomniane przeze mnie indeksy. Organizujemy też debaty oksfordzkie, to jest dość popularny sposób na przybliżenie uczniom pewnych zagadnień z zakresu prawa.

Jak wyjaśnił prof. Przemysław Dąbrowski, druga debata oksfordzka przewidziana jest na początek czerwca tego roku, a uczelnia jest na etapie konstruowania tematu.

Gość Mariusza Brokosa opowiedział też o prowadzonym od dwóch lat programie „Propedeutyki prawa w liceach”.

- Współpracujemy z około 20 szkołami ponadpodstawowymi, z którymi łączymy się online i przedstawiamy tematy, wykłady o przeróżnej tematyce. Uczniowie są bardzo zainteresowani, ostatni wykład na temat dziedziczenia oglądało około 400 osób – dodaje prof. Dąbrowski.

Więcej na temat działalności Instytutu oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku w rozmowie.

mb/kc

Projekt „Społeczna odpowiedzialność - oddziaływanie regionalnych uczelni wyższych jako czynnika stymulującego międzypokoleniową aktywność społeczną” finansowany jest z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Posłuchaj

rozmowa Mariusza Brokosa z prof. Przemysławem Dąbrkowskim