fot. pixabay.com
Choć wielu z nas sądzi, że dobra materialne nie są gwarancją szczęśliwego życia, naukowcy znaleźli dowód na to, że pieniądze w istocie odgrywają ważną rolę w zwiększaniu naszego psychicznego dobrostanu. Uczeni odkryli, że wysokie zarobki zwiększają samoocenę i pewność siebie.

Wielu ludzi uważa, że w kontekście szczęścia znacznie ważniejsze od posiadanych zer na koncie są takie wartości, jak rodzina, zdrowie czy samorealizacja. I choć nie sposób zaprzeczyć, że towarzystwo bliskich osób oraz robienie na co dzień tego, co sprawia nam satysfakcję i nas rozwija to solidny fundament szczęśliwego życia, bezpieczeństwo finansowe jest równie istotne. Taki wniosek płynie z nowego badania autorstwa singapurskich uczonych, którego rezultaty ukazały się na łamach czasopisma akademickiego „Emotion”.

Naukowcy z National University of Singapore postanowili przeanalizować korelację między stabilnym i wysokim dochodem a poziomem odczuwanego szczęścia.

W tym celu przyjrzeli się danym pozyskanym z pięciu odrębnych badań, w których łącznie udział wzięło 1,6 miliona ludzi zamieszkujących 162 kraje.

Uczeni odkryli, że osoby, które miały wysokie zarobki, dużo częściej doświadczały pozytywnych emocji. Były one zarazem bardziej pewne siebie i zadowolone ze swojego życia oraz miały wyższą samoocenę. Dobrze zarabiający uczestnicy badania rzadziej zgłaszali pojawianie się negatywnych myśli na swój temat czy emocji, takich jak smutek, rozgoryczenie i frustracja.

Jak zaznaczają naukowcy, jest to najbardziej kompleksowa analiza wpływu dochodów na poziom szczęścia.

- Rozpoczęliśmy to badanie, ponieważ poprzednie nie dostarczyły mocnych dowodów na to, że wysokość zarobków jest tak silnie powiązana z emocjami. Im więcej zarabiasz, tym bardziej prawdopodobnym jest, że będziesz odczuwać dumę i samozadowolenie - komentuje prof. nadzwyczajny Eddie Tong, główny autor badania.

Uczony zaznacza, że rezultaty analizy mogą być cenną wskazówką dla polityków: - Działania mające na celu zwiększenie dochodów przeciętnego obywatela oraz ożywienie gospodarki przyczynią się do kształtowania szczęśliwszych społeczeństw.


PAP/aj