fot. MON/Twitter
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w tym tygodniu w Stoczni Remontowej Shipbuilding SA w Gdańsku dokonano odbioru jednostki.

"W tym tygodniu na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko. Tym samym w najbliższym czasie 5 jednostka tego typu trafi do służby w Marynarce Wojennej RP" - poinformował MON w środę na Twitterze.


PortalMorski.pl podał w środę, że H-3 Leszko opuścił Gdańsk i popłynął do Portu Wojennego w Gdyni, aby dołączyć do składu 3. Flotylli Okrętów.

H-3 Leszko to piąty z serii sześciu holowników zamówionych przez polską Marynarkę Wojenną w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding. Wcześniej oddano zamawiającemu holowniki: H-12 Semko, H-11 Bolko, H-1 Gniewko, H-2 Mieszko. W grudniu zeszłego roku zwodowano natomiast szóstą jednostkę H-13 Przemko - jej przekazanie marynarce planowane jest na wiosnę.

Jednostki projektu B860, jakim są te holowniki, przeznaczone są m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego zarówno na morzu jak i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń. Mogą służyć także do podejmowania torped z wody. Holowniki mogą pracować w trudnych warunkach morskich.

PAP/ar