Większy prestiż, dalszy rozwój i nowe możliwości - takie mają być korzyści uzyskania przez Kaczory w powiecie pilskim praw miejskich. Kaczory to wieś oddalona od Piły o 10 kilometrów, którą zamieszkuje prawie trzy tysiące osób.

Jak powiedział Brunon Wolski, wójt gminy Kaczory, to naturalny krok w rozwoju i większe możliwości przy pozyskiwaniu pieniędzy: - Przeprowadziliśmy we wsi wiele inwestycji. Pomyśleliśmy, że teraz jest dobry czas na ubieganie się o nadanie Kaczorom praw miejskich. Dzięki temu będziemy mogli pozyskiwać więcej pieniędzy z rządowych i unijnych programów.

Argumentów przemawiających za zmianą nie brakuje też sołtysowi Kaczor. Henryk Witt rozwój miejscowości obserwuje od kilkudziesięciu lat: - We wsi mieszka coraz więcej rodzin. Nadanie jej praw miejskich dałoby inne możliwości.

Mieszkańcy Kaczor są w tej kwestii podzieleni. - Przeprowadziłam się na wieś, by mieć ciszę i spokój - powiedziała nam jedna z mieszkanek. - Nie widzę przeciwwskazań nadania praw miejskich Kaczorom. Nasza miejscowość ciągle się rozwija - odpowiedziała inna.

Mieszkańcy wypowiedzą się na ten temat także w konsultacjach. Już wkrótce do ich domów trafią ankiety. Jeśli większość opowie się za zmianą, to wniosek o nadanie praw miejskich zostanie do końca marca złożony w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

pg/rz

Posłuchaj

Henryk Witt, sołtys Kaczor Brunon Wolski, wójt gminy Kaczory mieszkańcy Kaczor