fot. pixabay.com
W gminie Smołdzino do tej pory osoby, mieszkańcy objęci tzw. „Karty Dużej Rodziny” mogli liczyć na zniżkę wysokości 3 zł od osoby za wywóz śmieci. Wraz z początkiem roku zniżka uległa zmianie i wynosi obecnie 2 zł.

- Mamy do czynienia ze skandalem. Wójt oszukał radnych i mieszkańców twierdząc, że gmina jest zmuszona zlikwidować ulgę ze względu na zmianę przepisów dotyczących „Karty Dużej Rodziny” - powiedział na naszej antenie Tomasz Pietrzak - mieszkaniec gminy Smołdzino.

 
Według gminy ustawa uległa istotnej zmianie od tego roku, poszerza ona grono rodzin którym przysługuje karta. Jak informują władze Smołdzina, w ich regionie będzie ona przysługiwać nie 170 osobom, jak do tej pory, ale aż 600, co będzie miało duży wpływ na budżet.
Część mieszkańców nie przyjmuje takiego wyjaśnienia i niepokoi się, że na zamianie ulgi się nie skończy i, że gmina planuje jej całkowitą likwidację. Spór ma rozstrzygnąć wojewoda.

Janusz Dzierzba, Sekretarz Gminy Smołdzino uspokaja - projekt uchwały, który mówił o całkowitej likwidacji ulgi istnieje ale na razie nie będzie obowiązywał. Zaznacza, że rozumie sytuację wielodzietnych rodzin i, że urząd cały czas szuka innych sposobów na pomoc tym osobom, gdyby jednak wprowadzenie uchwały było konieczne.

Obecnie w Smołdzinie, rodziny którym nie przysługuje ulga za wywóz śmieci płacą 20 zł za osobę.

Więcej w materiale Edyty Lubiak

el/kc/mt

Posłuchaj

materiał Edyty Lubiak