Wykorzystanie nowoczesnych technologii i energooszczędnych rozwiązań pozwala na znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu. W co warto zainwestować? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Wentylacja mechaniczna
Klimatyzatory coraz częściej montowane są nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale i w domach prywatnych. Najczęściej wykorzystuje się urządzenia elektroniczne, jednak w ich przypadku zapewnienie przyjemnych temperatur w upalne dni wiąże się z dość wysokimi rachunkami za prąd.
Wentylacja mechaniczna to tańsza i bardziej naturalna alternatywa, która oferuje podobną skuteczność. Jej wydajność jest uzależniona od prawidłowej współpracy dwóch wentylatorów – nadmuchowego i wyciągowego. Powietrze, które dochodzi do poszczególnych pomieszczeń, jest usuwane kanałami wentylacyjnymi. Co istotne, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w budynku, wentylacja mechaniczna pozwala na odzyskanie ciepła i ogrzewanie pomieszczenia. Nowe budownictwo i prawidłowe ocieplenie pozwala na sprawniejsze utrzymanie prawidłowej temperatury w porównaniu do metod stosowanych w starszych budynkach.

Przemyślany dobór urządzeń
Zapewnienie oszczędności przy ciągłym korzystaniu ze sprzętów elektrycznych jest również możliwe. Warto zadbać o to już w momencie wyboru konkretnych produktów. Warto zainwestować większe kwoty na zakup sprzętu o najwyższej klasie energetycznej. Obecnie najlepsze parametry oferują urządzenia klasy A+++, jednak Unia Europejska wprowadza znaczne zmiany w skali od 2021 roku. Według nowych oznaczeń sprzęty A+++ trafią do kategorii C, z kolei na wyższe oceny mogą liczyć dopiero sprzęty wyprodukowane w przyszłości.
Istotne jest także zwrócenie uwagi na pobór prądu urządzeń w trybie stand-by. Przyzwyczajenie do odłączania ich od prądu, gdy nie są potrzebne, może z czasem przynieść dość spore oszczędności. W nowoczesnych domach znajdziemy między innymi czujniki ruchu włączające i wyłączające światło, a także przekaźniki czasowe kontrolujące pracę żarówek.

Jak zaoszczędzić na wodzie i prądzie?
Budownictwo energooszczędne opiera się na użyciu odpowiednich materiałów i rzetelnym projekcie budynku. Najczęściej przyjmuje się, że taka budowa kosztuje od 10 do 20% więcej niż w przypadku standardowych rozwiązań, jednak taka inwestycja zwraca się już po paru latach. Zastosowanie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych znacznie obniża rachunki za ogrzewanie ciepłej wody i zużycie energii elektrycznej.
Oprócz odpowiednich materiałów budownictwo energooszczędne skupia się także na wykorzystaniu prostych brył, odpowiednim rozmieszczeniu okien i zmniejszaniu powierzchni dachu. Planowanie warto rozpocząć od rzetelnej analizy i przejrzeć projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl to pracownia, które oferuje wiele atrakcyjnych propozycji.


Jak wybrać projekt?
W najlepszej sytuacji pod kątem potencjalnych oszczędności są osoby, które mają całkowitą dowolność w wyborze działki pod przyszłą budowę. Ukształtowanie terenu oraz obecność skarp i nachyleń to kolejne czynniki, które mogą wpłynąć na koszty eksploatacji. Warto wziąć pod uwagę także występowanie drzew czy położenie budynku względem światła naturalnego. Koszty energii stale rosną, a kolektory słoneczne i pompy ciepła nie tylko znacząco obniżają rachunki, ale są też przyjazne środowisku.

Wybierając projekt domu, który ma przynosić wymierne oszczędności, należy zwrócić uwagę, by duże pomieszczenia z przeszkleniami umieszczone były od strony południowej, a garaże od strony północnej. Warto już na etapie wybierania projektu zdecydować się na budynek z garażem bez okien. Dach powinien być pozbawiony dużych skosów. Zadaszone tarasy, balkony i podcienie także podwyższą rachunki, wobec czego należy rozważyć ich wielkość i liczbę. Domy energooszczędne mogą opierać się na różnorodnych projektach – zapraszamy do lektury artykułu „Komfortowy dom z dwiema łazienkami - na co zwrócić uwagę w projekcie?”.