Zbliża się koniec roku, a zatem wkrótce nadejdzie czas corocznego rozliczenia z fiskusem. Warto na bieżąco śledzić ustawy i przepisy w zakresie prawa podatkowego, bowiem w nadchodzącym 2021 roku wiele z nich się zmieni. Jakich zmian w rozliczeniach mogą się zatem spodziewać podatnicy? Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w naszym artykule.

PIT za 2020 – zmiany w rozliczeniach
 
Jeśli chodzi o PITy 2021, to czeka nas wiele zmian w rozliczeniach oraz obowiązujących dotąd przepisach. Pierwszą z nich jest nowa skala podatkowa, wynosząca 17%, zamiast dotychczasowego wskaźnika na poziomie 18 lub 17,75%. Po przekroczeniu progu 85.528 zł dochodu wskaźnik skali podatkowej z 17% wzrasta natomiast do 32%. Dosyć istotną zmianą będzie także ulga dla podatników w wieku do 26 lat. Jeżeli zatem młody pracownik uzyska przychód nie wyższy, niż 85.528 złotych, to zostanie objęty ulgą i zwolniony z podatku. Mimo to należy oczywiście złożyć deklarację, zawierającą wykaz uzyskanych kwot – w tym celu można złożyć PIT online. Podwyższeniu uległy także ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. W PIT za 2020 rok kwota zmniejszająca podatek wynosi natomiast 525,12 złotych. Pojawią się także nowe możliwości co do odliczeń od podatku, o czym szerzej w następnym akapicie.
 
PIT 2020 – co będzie można odliczyć od podatku?
 
Jest to kwestia, której podatnicy poświęcają szczególnie dużo uwagi. Każdy chce bowiem skorzystać z możliwości odliczenia od podatku. W deklaracji za mijający 2020 rok będzie można odliczyć takie ulgi, jak: prorodzinna (na dziecko), abolicyjna (za pracę za granicą), termomodernizacyjna, odliczenia z tytułu IKZE, na leki i nabyty sprzęt rehabilitacyjny, odliczenie z tytułu ulgi na Internet, darowizny itd.
 
W odpowiedzi na panującą w kraju sytuację, związaną z pandemią koronawirusa, rząd umożliwia także odliczenie od podatku darowizn pieniężnych lub sprzętu medycznego – kwota takiej ulgi będzie obejmować od 100 do 200% wartości przekazanej darowizny.
 

Jak rozliczyć się z fiskusem w 2021 roku? PIT online

Rozliczenia za 2020 rok będą odbywały się tak, jak miało to miejsce do tej pory. Najlepiej wypełnić deklarację online i dostarczyć ją do stosownego urzędu skarbowego za pomocą platformy internetowej (nigdy nie wolno tego robić mailowo). Warto to zrobić samodzielnie, zwłaszcza jeśli zależy ci na szybkim pozyskaniu zwrotu podatku. To także najlepszy sposób na to, aby zawrzeć w deklaracji wszystkie dostępne ulgi i odliczenia, bez ryzyka pominięcia czegokolwiek. Wszystkie wspomniane ulgi mają bowiem wpływ na wysokość kwoty, jaką otrzymasz w ramach zwrotu podatku.
 
PIT online można rozliczać tak samo, jak tradycyjny, czyli osobno lub ze współmałżonkiem. Jak już wcześniej wspomniano – jeżeli liczysz na zwrot podatku, to nie czekaj do ostatniej chwili lub nie akceptuj deklaracji w systemie rządowym bez uprzedniej analizy. Pamiętaj, że jeśli chcesz się cieszyć jak najniższym podatkiem, a przy tym jak najwyższym zwrotem, to musisz zadbać o rozliczenie samodzielnie. Na szczęście wypełnienie PIT online nie jest skomplikowaną procedurą. Intuicyjny program przeprowadza podatnika przez meandry formalności i sam podpowiada niektóre rozwiązania (na przykład, jaki formularz deklaracji powinieneś wybrać).
 
Już od 15 lutego 2021 roku będziesz mógł zalogować się do swojego profilu na portalu podatkowym. Na działania, obejmujące modyfikację, akceptację lub odrzucenie deklaracji, przeznaczono okres od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. W tym czasie powinieneś także rozliczyć się samodzielnie, jeśli wybierzesz właśnie tę opcję.