Firmy branży logistycznej natrafiają każdego dnia na szczególnie wyzwania. Spore problemy wiążą się z odpowiednim zarządzaniem magazynem, a im większe zasoby, tym trudniej o właściwą organizację i przepływ informacji. Z myślą o usprawnieniu ich pracy powstały systemy WMS. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych w zarządzaniu ruchem produktów pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów, wpływając zarówno na komfort codziennej pracy, jak i efektywność całego przedsiębiorstwa.

Systemy magazynowania WMS – czym są?
Zarządzanie zasobami magazynowymi i ruchem towarów to niezwykle skomplikowane czynności, które w bezpośredni sposób wpływają na realizację procesów w przedsiębiorstwie. Nie są praktycznie możliwe bez wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jednym z nich są systemy WMS, dostarczane m.in. przez katowicką firmę Kotrak, zajmującą się implementacją magazynowych systemów informatycznych WMS, systemów ERP, rozwiązań Business Intelligence i innych produktów wspierających biznes. Właściwie dobrane oprogramowanie pozwoli nie tylko w odpowiedni sposób zarządzać posiadanymi zasobami i pracami magazynu, ale skorzystać również ze zdecydowanie szerszych możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe wspierające rozwój biznesu.


Cyfrowa transformacja i systemy WMS w Polsce
Branża logistyczna jest bez wątpienia jednym z filarów polskiej gospodarki: wraz z transportem w 2017 roku odpowiadała aż za 6% PKB. Co więcej: jest także jednym z niewielu rynków, który relatywnie dobrze poradził sobie z trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa, a transport i gospodarka magazynowa jest drugim – po budownictwie – sektorem gospodarki pod względem wzrostu wartości dodanej brutto. Tak wysoka wydajność nie byłaby możliwa bez inwestycji w obszar nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Najlepsze systemy WMS są obecnie niemal wymogiem niezbędnym do osiągnięcia oczekiwanej efektywności i konkurowania z innymi podmiotami. Warto pomyśleć o równoległym wykorzystaniu innych narzędzi ułatwiających odpowiedzialne zarządzanie biznesem. Stworzenie rozbudowanego środowiska pomoże uzyskać jeszcze lepsze rezultaty i pozyskać nowych klientów.

Kompleksowe zarządzanie dzięki ERP
Systemy WMS często są jednym z modułów systemów ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) umożliwiających kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami posiadanymi przez firmę. Ich wykorzystanie umożliwia osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów. Właściwie skonfigurowane ERP pozwala na połączenie ze sobą różnych działów organizacji, usprawnienie przepływu dokumentów i ukształtowanie infrastruktury, z której będą mogli korzystać pracownicy różnych szczebli w trakcie realizacji codziennych zadań. Systemy informatyczne typu WMS świetnie wpisują się w taką strukturę, dostarczając w czasie rzeczywistym wiarygodnych informacji i umożliwiając osiągnięcie maksymalnej efektywności.

Business Intelligence i systemy WMS
Warto rozbudować zaplecze technologiczne przedsiębiorstwa o narzędzia Business Intelligence. Umożliwiają one pozyskiwanie danych z wielu źródeł, w tym m.in. systemów informatycznych typu WMS, systemów ERP, a także urządzeń wykorzystywanych w magazynie lub innych działach przedsiębiorstwa. Przekłada się to bezpośrednio na proces interpretacji informacji, ich wizualizacji oraz raportowania. Działania, które zwykle wiążą się ze sporymi nakładami czasu oraz środków, stają się proste i miarodajne. To z kolei pozwala na skuteczne formowanie długofalowej strategii i wprowadzanie zmian znacznie zwiększających efektywność organizacji.