fot. prk24.pl
Krzysztof Cieszyński, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku był gościem Radia Słupsk. W rozmowie z Andrzejem Watemborskim podkreślił, że bonem turystycznym będzie można płacić m.in. za usługi hotelarskie. Dodał, że bon będzie aktywny do 31 marca 2022 roku. Pomysłodawcą bonu turystycznego był prezydent Andrzej Duda.

Rozmowa skupiła się także na formach pomocy firmom ze względu na ich słabą kondycję finansową spowodowaną pandemią koronawirusa. Są to rządowe programy, które mają za zadanie zniwelować negatywny wpływ wirusa SARS-CoV2 na gospodarkę.

Od 31 lipca tego roku rodzice dzieci do 18. roku życia mogą rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego. Poprzez SMS-a otrzymają kod i na tej podstawie będą wypłacane pieniądze. Od 25 lipca ruszyła rejestracja firm.

- Bon turystyczny w wysokości 500 złotych będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze, albo dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje mu drugi bon w tej samej kwocie - powiedział Krzysztof Cieszyński.

Dodał, że bonem będzie można płacić m.in. za usługi hotelarskie: - Musimy pamiętać, że możemy wykorzystać go tylko na terenie Polski. Bon aktywny będzie do 31 marca 2022 roku. Nie podlega on wymianie na gotówkę. Unikajmy próby zapłacenia bonem w restauracjach, ponieważ nie wszystkie zgłosiły się do programu i mogą nie przyjąć tej formy zapłaty.

Zaznaczył, że rejestracja w systemie jest w bardzo prosta: - Wystarczy wykorzystać profil zaufany lub konto bankowe. Najłatwiej zrobić to zdalnie, ale jeśli będzie taka potrzeba, można tego dokonać w najbliższej siedzibie ZUS-u. Po weryfikacji dostajemy SMS-em kod za pomocą, którego będziemy mogli dokonywać transakcji.

Poza dodatkowym świadczeniem nadal można korzystać z takich programów jak na przykład „wczasy pod gruszą”. Urlop finansowany samodzielnie przez pracownika, a następnie refundowany w części lub w całości przez pracodawcę z funduszu świadczeń socjalnych.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./aw/mw/rż

Posłuchaj

rozmowa z Krzysztofem Cieszyńskim