fot. archiwum PRK
Na Górze Chełmskiej w Koszalinie po raz trzeci odbyło się wydarzenie, którego celem jest między innymi zbiórka pieniędzy na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego.

Spotkanie rozpoczęło się mszą św. pod przewodnictwem ks.bp Krzysztofa Włodarczyka. Następnie u stóp wieży widokowej była część artystyczno-piknikowa - występy wokalne, recytatorskie, taneczne, prezentowano obrazy dostępne później w licytacji.

Prowadzono sprzedaż wyrobów rękodzielniczych przygotowanych przez siostry szensztackie z całego kraju. Siostra Eligia Pawlisz, mówiąc o celu spotkania, zwróciła uwagę na wyjątkowość tegorocznego dnia kultury: - Staramy się ukulturalnić to miejsce. Ten dzień jest jednak dla nas inny, ponieważ nosimy maseczki oraz musimy na siebie uważać, a nie chcieliśmy rezygnować z tej imprezy.

Zebrane datki w tym roku zostaną przeznaczone na podłączenie mediów - prądu, ogrzewania i wody. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 750 tysięcy złotych. Potrzeba jednak zebrać około 240 tysięcy złotych na wkład własny. Jedną z form wsparcia była loteria fantowa.

- Wybraliśmy się na spacer i szczęśliwie trafiliśmy na festyn. To bardzo ciekawa religijna, społeczna i regionalna inicjatywa. Gdyby dzisiaj było cieplej, to przyszłoby więcej osób - mówili koszalinianie.

Każdego roku sanktuarium na Górze Chełmskiej odwiedza około 170 tysięcy pielgrzymów. W centrum będą między innymi muzeum świętego Jana Pawła II i kawiarnia. W zeszłym roku podczas II Dnia Kultury dla Góry udało się zebrać ponad 12 tysięcy złotych.

sk/rż

Posłuchaj

siostra Eligia Pawlisz koszalinianie