Fot. Karina Dmyterko
Kończący służbę podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przekazali pralkę i paczki ze słodyczami dla podopiecznych Domu Dziecka w Chojnie.

Przyszli dowódcy - studenci AWL - na czas walki z pandemią zostali skierowani do pomocy żołnierzom 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez prawie dwa miesiące mieszkali skoszarowani na terenie jednostki w Podjuchach i brali udział we wszystkich działaniach zachodniopomorskich terytorialsów.


Tuż przed wyjazdem do Wrocławia postanowili jeszcze raz przysłużyć się najbardziej potrzebującym pomocy: - Postanowiliśmy pomóc wychowankom domu dziecka. Wybór padł na placówkę w Chojnie, bo tam, jak stwierdzili nasi koledzy terytorialsi, trzeba pomóc - powiedział ppor. Janusz Materac, dowódca plutonu podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Podchorążowie kupili więc pralkę, która bardzo przyda się w codziennym życiu domu dziecka, a także paczki słodyczy. Wojewoda zachodniopomorski zdecydował także o przekazaniu personelowi i wychowankom placówki środków ochrony osobistej: maseczek, rękawiczek jednorazowych i przyłbic. O ten sprzęt prosiła dyrekcja placówki.

Podchorążowie, tak jak terytorialsi, mocno zaangażowali się również w zbiórkę karmy dla psów i kotów, dzięki czemu udało się pomóc w czasie pandemii aż trzem schroniskom dla zwierząt. Razem z żołnierzami obrony terytorialnej brali udział niemal w każdym transporcie z pomocą dla gmin i organizacji pozarządowych przewożąc środki ochrony osobistej oraz żywność potrzebującym.

kd/iw

Posłuchaj

Materiał Kariny Dmyterko