
fot. facebook.com/arciszewskamielewczyk
Wieloletnia parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza wygrała postępowanie konkursowe na to stanowisko. Zastąpiła na nim Krzysztofa Adamczyka.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk o nowej pracy poinformowała na Facebooku. "Kochani! Dzisiaj powierzono mi wyjątkowo ważne zadanie - kierowanie Polskimi Liniami Oceanicznymi. Najbliższe miesiące będą wymagały ogromnego zaangażowania. Podczas spotkania z załogą omówimy najważniejsze kwestie dot. funkcjonowania spółki i myślę, że wspólnie zaczniemy wyznaczać konkretne cele. Dziękuję Radzie Nadzorczej i ministrowi Markowi Gróbarczykowi za zaufanie - to dla mnie duży zaszczyt!" - napisała.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk to absolwentka Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W latach 90. działała w Konfederacji Polski Niepodległej. Od 1997 roku była parlamentarzystką - posłanką czterech kadencji oraz senatorem - dwóch kadencji. Z Prawem i Sprawiedliwością związana od 2004 roku. W wyborach w 2019 roku bezskutecznie kandydowała do Senatu w okręgu słupskim. Przegrała w nim rywalizację ze Kazimierzem Kleiną z Koalicji Obywatelskiej. Należy do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i stowarzyszenia KoLiber.
Polskie Linie Oceaniczne to powstałe w 1951 roku przedsiębiorstwo żeglugowe. Obecnie w skład grupy kapitałowej PLO wchodzi 10 spółek-córek.
Najważniejszą jest POL-Levant, której głównym zadaniem jest
świadczenie usług o profilu stricte żeglugowym. Zajmuje się ona m.in.
utrzymywaniem regularnych połączeń tonażem konwencjonalnym oraz RORO (przewożenie ładunków tocznych i pojazdów) na
morzach: Bałtyckim, Północnym oraz Śródziemnym. Pozostałe spółki PLO
zajmują się m.in. organizacją zaopatrzenia statków oraz rekrutacją
załóg. W czasach świetności (lata 60' i 70' zeszłego wieku) PLO miały ponad 150 statków, w tym m.in. transatlantyk "Batory" i jego następcę - "Stefana Batorego".
red./wikipedia/pl