fot. Jacek Żukowski
W Instytucie Zdrowia Akademii Pomorskiej w Słupsku prowadzone są pilotażowe badania kręgosłupa i stóp z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej Biomod.

Przy pomocy tego urządzenia uczelnia realizuje program mający na celu analizowanie wady postaw dzieci w wieku rozwojowym.

- Prowadzone są badania, które pozwolą wykryć ewentualne wady budowy kręgosłupa i stóp - mówi dr Monika Waśkow, dyrektor Instytutu Zdrowia.

Biomod to urządzenie do diagnostyki pleców z rekonstrukcją 3D kręgosłupa. W jego skład wchodzą mobilna kolumna z kamerą HD oraz stacja akwizycyjna wraz z oprogramowaniem.

- Charakter pilotażowy ma nam przede wszystkim pokazać, ile dzieci możemy zbadać i jak sprawnie to przeprowadzić. Biomod ma za zadanie ocenić krzywizny kręgosłupa. Ten aparat robi zdjęcie i po obróbce otrzymujemy skan, który pokazuje wszystkie parametry kręgosłupa - dodaje mgr Karol Łosiński, wykładowca uczelni i doświadczony rehabilitant.

Jak zapewnia rektor Akademii Pomorskiej profesor Zbigniew Osadowski, laboratoria w Instytucie Zdrowia należą do najnowocześniejszych w Europie.

Trójwymiarowa analiza kręgosłupa, którą umożliwia Biomod, to rewolucyjna i przyszłościowa kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. W rezultacie jest to nieinwazyjna, bezpieczna dla pacjenta alternatywa do badania rentgenowskiego.

jż/rż

fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

dr Monika Waśkow, dyrektor Instytutu Zdrowia mgr Karol Łosiński, wykładowca uczelni i doświadczony rehabilitant profesor Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej