fot. ZUW
Pieniądze zostały przyznane przez wojewodę zachodniopomorskiego w ramach trzech programów „Senior+”, „Opieka 75+” oraz „Korpus wsparcia seniora”.

Wojewoda przekaże gminom dotację w wysokości 2 890 213 zł na pomoc społeczną dla najstarszych mieszkańców w ramach programu „Korpus wsparcia seniora”. Polega on na objęciu opieką osób w wieku 60 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia.

Z dotacji skorzysta 66 gmin. W środę ich przedstawiciele odebrali w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim umowy na dofinansowanie. Najwięcej zyskają gminy: Kołobrzeg (145 865 zł), Myślibórz (118 943 zł), Świnoujście (94 328 zł), Choszczno (93 539), Trzebiatów (93 682 zł), Drawsko Pomorskie (93 056 zł) i Szczecin (92 018 zł).

- Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc sąsiedzką, np. w przygotowaniu posiłków, wniesieniu zakupów, posprzątaniu mieszkania. Seniorzy zyskują bezpieczeństwo, bo ramach tego programu mamy też opiekę na odległość, czyli specjalne opaski, które mogą wezwać pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Wiemy, że wiele osób jest samotnych, nie ma rodziny, dlatego program „Korpus wsparcia seniora” jest tak istotny - powiedział Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.

Kolejne wsparcie w wysokości 2 897 802 zł zostało przekazane 46 niewielkim gminom (o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 60 tys.) w ramach programu „Opieka 75+”. Fundusze przeznaczone zostaną na świadczenia opiekuńcze dla osób w wieku 75 lat i więcej. Seniorzy będą mieć zapewnioną opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnione podstawowe potrzeby życiowe, ale część skorzysta także ze specjalistycznych usług opiekuńczych obejmujących m.in. asystowanie w codziennych czynnościach życiowych, prowadzenie treningów umiejętności i samoobsługi czy motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji.

- To program, który jest bardziej pomocowy, niż aktywizujący. Na barkach moich i samorządowców jest to, aby wszyscy starsi mieszkańcy województwa byli bezpieczni, zaopiekowani i - co najważniejsze - szczęśliwi - powiedział Adam Rudawski.

Trzeci program stworzony z myślą o najstarszych obywatelach nosi nazwę „Senior+”. Przeznaczony jest dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez dofinansowanie tworzenia placówek dziennego pobytu, w tym Dziennych Domów ,,Senior+” i Klubów ,,Senior+” oraz wsparcie funkcjonowania już istniejących ośrodków. Pieniądze w ramach tego programu (niemal 4 mln zł) trafią do 44 gmin i 1 powiatu.

mm/ar

Posłuchaj

Adam Rudawski o programie „Korpus wsparcia seniora” Adam Rudawski o programie „Opieka 75+”