Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”, który już po raz dziewiętnasty odbędzie się w Kołobrzegu, jest świętem „Księcia Poetów” – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla.

To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta. Przegląd jest też okazją do zaprezentowania programów artystycznych inspirowanych dziełami poety bądź odwołujących się do cenionych przez niego twórców. W minionych latach w przeglądzie uczestniczyli wybitni artyści scen polskich, m.in.: Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Globisz, Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Gabriela Kownacka, Edward Linde-Lubaszenko, Danuta Stenka, a także bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski. Publiczność obejrzała przedstawienia przygotowane m.in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Tańca w Sopocie, Teatr Polski w Warszawie.

Tegoroczny przegląd rozpocznie się 20 września o godzinie 11.00 warsztatami recytatorskimi, które w Zespole Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta poprowadzi aktorka Agata Piotrowska-Mastalerz.

21 września o godzinie 10.00 w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta (mała sala teatralna) rozpocznie się konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy ubiegać się będą o Grand Prix oraz o nagrody ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ich występy oceniać będą aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie - Magdalena Warzecha i Jarosław Gajewski oraz Helena Elert, kołobrzeska polonistka. Wręczenie nagród oraz podsumowanie konkursu nastąpi tego samego dnia, a prezentacja laureatów w dniu następnym.

Dwa kolejne dni - 22 i 23 września - to programy artystyczne w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta. I tak 22 września (o godz. 17:00) publiczność zobaczy dwa programy. Pierwszy to spektakl pt. „Trzeba śnić cierpliwie” do wierszy Zbigniewa Herberta. Wykonawcy: Magdalena Warzecha oraz Zespół „Lautari” w składzie: Jacek Hałas (fortepian, akordeon), Maciej Filipczuk (skrzypce), Michał Żak (instrumenty dęte: flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje), Wojciech Pulcyn (kontrabas, gitara basowa, ud) oraz Sergij Okhrimchuk, jako gość specjalny wydarzenia (skrzypce). Drugim jest przedstawienie poetycko- muzyczne, którego inspiracją był list Zbigniewa Herberta do studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1995 r. Wykonawcy: Małgorzata Kaczmarska-Ferenc, Andrzej Ferenc, Agata Piotrowska-Mastalerz.

Ostatniego dnia - 23 września – organizatorzy zapraszają do uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z koncertem pt. „Gaude Mater Polonia. Niepodległa Herberta” wystąpi Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma oraz Wojciech Wysocki ze słowem Herberta.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach przeglądu jest wolny.

red./ar