fot. Radosłąw Zmudziński/Polskie Radio Koszalin

Wzmocnienie roli samorządu w życiu społecznym i politycznym, lobbowanie na rzecz rozwoju Pomorza Środkowego, a także realizacja wybranych propozycji partii opozycyjnych - to założenia programowe Jana Kuriaty, kandydata w wyborach do Senatu w okręgu nr 100.

Jan Kuriata poinformował, że jego najważniejszym punktem w programie jest wzmocnienie roli samorządu: - Chcielibyśmy, by samorząd uzyskał swoją podmiotowość, by nie było tak, że o wielu kwestiach decyduje centrala. Senat powinien być miejscem, gdzie wypracujemy ważną rolę samorządu.

Kandydat na senatora w okręgu koszalińskim chce również lobbować na rzecz rozwoju Pomorza Środkowego: - Jest to piękny, bogaty geograficznie i turystycznie region, który ma wiele niedostatków - stosunkowo słabo rozwiniętą sieć dróg czy nierówne traktowanie w finansowaniu np. służby zdrowia. Poprzez kontakt z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim z samorządami, będę starał się o rozwój naszego regionu.

Jan Kuriata dodał, że bliższe są mu punkty programowe partii opozycyjnych niż rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Wymienił kilka postulatów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, które popiera: - 600 złotych dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych, kredyt z oprocentowaniem 0 procent na zakup pierwszego mieszkania, zerowy VAT na transport publiczny, akademik za złotówkę, a także - jeżeli ktoś w ciągu 60 dni nie dostanie się do specjalisty - zwrot pieniędzy za wizytę prywatną od NFZ.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października, podczas których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Tego dnia przeprowadzone będzie również ogólnokrajowe referendum.

Radosław Zmudziński/aj

Posłuchaj

Jan Kuriata o postulatach bliskich jego poglądom Jan Kuriata o lobbowaniu na rzecz rozwoju Pomorza Środkowego Jan Kuriata, kandydat w wyborach do Senatu w okręgu nr 100 o wzmocnieniu roli samorządu