fot. wojsko-polskie.pl

Akcja ma na celu przeszkolenie cywilów z przysposobienia obronnego. Zajęcia będą odbywały się w wybranych jednostkach i uczelniach wojskowych w soboty.

- Bezpłatne zajęcia mają pokazać uczestnikom, co robić, aby czuć się bezpiecznym - wyjaśnił major Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego MON. Podkreślił, że w tej edycji wojsko skupi się na nauce cywilów zachowań, które pomogą odpowiednio się zachować w sytuacji alarmu lub innego zagrożenia: gdzie poszukać schronu, na co uważać i kogo słuchać w takich sytuacjach.

Pierwsze zajęcia odbędą się już 11 maja w dwóch wybranych uczelniach wojskowych: we Wrocławiu w Akademii Wojsk Lądowych oraz w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. Będzie to 8 godzin spędzonych na treningach z walki wręcz, używania broni strzeleckiej oraz granatów, a także na treningu z zasad udzielania pomocy medycznej i sposobów zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

W sumie szkolenia będą organizowane w dwudziestu wybranych jednostkach. Do projektu zgłosiły się między innymi 6. Brygada Powietrzno-Desantowa i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Żołnierze zapraszają też do dywizji w Szczecinie czy Akademii Marynarki Wojennej do Gdyni.

W poprzednich edycjach „Trenuj z wojskiem” wzięło udział ponad 23 tysiące osób. W ankietach po kursie ponad 90 procent uczestników wyrażało zadowolenie ze szkoleń.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej akcji można znaleźć na stronie internetowej gov.pl w zakładkach dotyczących obrony i szkoleń.

IAR/aj