fot. prk24.pl
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był Zbigniew Konwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, sekretarz klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie z Anną Popławską ocenił m.in. ostatnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Mówił też o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i przedwyborczych planach swojego ugrupowania.

- Rada Polityki Pieniężnej przede wszystkim spóźniła się wówczas, gdy Polacy podejmowali decyzje życia, a prezes NBP uspokajał ich, że stopy procentowe pozostaną na tym samym, wówczas prawie zerowym, poziomie. Dlatego należy patrzeć na tę kwestię w dłuższym okresie - mówił poseł o wczorajszej decyzji RPP o niepodnoszeniu stóp procentowych.

Pytany o to, jakie jego zdaniem można by podjąć kroki sprzyjające polskiej polityce pieniężnej odparł: - W miarę szybko należałoby odblokować środki z KPO, bo to umocniłoby złotówkę. Drugą rzeczą są obligacje antyinflacyjne.

Przyznał, że w sprawie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości jest „realistą”, więc jego zdaniem mało prawdopodobne jest odwołanie Zbigniewa Ziobry.

Oceniając szanse na powodzenie forsowanego przez PO planu stworzenia przez partie opozycyjne jednej listy w przyszłorocznych wyborach do Sejmu powiedział: - Rozmowy idą dobrze. My jesteśmy największymi entuzjastami jednej listy.

Dodał, że takie rozwiązanie ma sprawić, że opozycja nie tylko wygra wybory, ale będzie miała w Sejmie większość pozwalająca odrzucić veto prezydenta.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Zbigniew Konwiński