fot. Rafał Wolny
Taka decyzja zapadła podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Uzasadnieniem propozycji podwyżek był wskaźnik inflacji, która w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wyniosła 1,9%. Właśnie o tyle wzrosną stawki obu podatków.

- Przez trzy ostatnie lata mieliśmy deflację, ale mimo to prezydent nie obniżał podatków, choć zobowiązał się do takiego ruchu. Dlatego nie widzę powodu dla podniesienia stawek - zwraca uwagę Mariusz Krajczyński, radny Lepszego Koszalina.

- W Koszalinie i tak mamy stosunkowo niewysokie stawki, a mieszkańcy na tym zyskają poprzez kolejne inwestycje, na które idą pieniądze z podatków - ripostuje Jakub Kowalik z PO.

Podobnie podwyżki uzasadnia jego klubowy kolega Tomasz Bernacki. - Podwyższanie podatków nigdy nie jest łatwą decyzją, ale przecież te pieniądze nie idą na prywatne konta, ale właśnie na rozwój naszego miasta - wskazuje.

Innego zdania jest Anna Mętlewicz, która nie zgadza się, że to „tylko niespełna dwa procent”. - Problemem jest, że te podwyżki są notoryczne, a taka polityka nie rozwinie miasta gospodarczo. Trzeba obniżać podatki, co pozwoli rozwijać się firmom, a tym samym przyciągać do Koszalina nowych mieszkańców - uważa radna PiS.

Argumenty przeciwników podwyżek przepadły jednak w dyskusji i ostatecznie oba podatki wprowadzono stosunkiem głosów 12:9, przy trzech wstrzymujących się. Przedstawiciele przedsiębiorców nie są zadowoleni z tej decyzji. - Nie spowoduje to wprawdzie niczyjego upadku, ale jednocześnie pokazuje, że tak naprawdę władze miasta nie wspierają przedsiębiorców - ocenia Robert Bodendorf, prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Ustalanie podatków lokalnych to jedyne działanie władz mogące mieć wpływ na naszą działalność. Dlatego ich podnoszenie jest nieładnym zachowaniem w stosunku do przedsiębiorców, którzy de facto tworzą gospodarkę.

Zysk z podatku od środków transportu ma wynieść niespełna 90 tys. złotych. Z kolei podatek od nieruchomości przyniesie do budżetu około miliona zł.

rw/ar

Posłuchaj

Podwyżki podatków w Koszalinie - komentarze radnych