fot. twitter/KPRP/Grzegorz Jakubowski
W Warszawie, wielu miastach Polski i za granicą trwa Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie akcję zainaugurowała para prezydencka. Andrzej Duda powiedział, że ten dramat nie pokazuje problemów Polski w jasny sposób ani nie dyktuje nikomu sposobu myślenia. Autor pokazał w swoim dziele między innymi „uśpienie” ówczesnej polskiej inteligencji.

Dramat powstał na podstawie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic - Jadwigą Mikołajczykówną - przypomina doktor Michał Friedrich z Muzeum Literatury w Warszawie. Wyspiański w nim uczestniczył i opisał je w swoim utworze.

Ile w „Weselu” fikcji, a ile prawdy możemy się tylko domyślać, ale autentyzm jest ogromną siłą tego tekstu - mówi literaturoznawca. Wyjaśnia, że Wyspiański w swoim dramacie przedstawił polskie społeczeństwo. Chciał pokazać, jak destrukcyjne są kłótnie i brak porozumienia pomiędzy klasami społecznymi. Najlepszym przykładem są tu rozmowy Czepca z Dziennikarzem, którzy nie potrafili znaleźć wspólnego języka.

Do Ogrodu Saskiego przybył prezydent Andrzej Duda z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, a także setki warszawiaków i turystów. Uczestników imprezy powitał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który powiedział, że Polacy bardzo lubią Narodowe Czytanie. Szef resortu kultury mówił, że w Polsce jest wiele instytucji, które promują czytelnictwo i walczą o nie, ale wciąż wskaźnik czytelnictwa jest dość niski.

Andrzej Duda powiedział, że dziś możemy odbierać „Wesele” optymistycznie, ponieważ wiemy, że wkrótce potem odrodziła się wolna Polska, co było dowodem na zdolność Polaków do zjednoczenia. Prezydent dodał, że dzisiaj można dyskutować, na ile to „Wesele” rozbudziło potrzebę wspólnoty, a na ile ona istniała i istnieje w Polakach.

Agata Kornhauser-Duda stwierdziła, że utwór Wyspiańskiego jest trudny dla odbiorców, którzy nie znają dobrze polskiej historii. Powiedziała, że „Wesele” jest na wskroś polskim dramatem, według niektórych uznanym za nieprzekładalny. Pani prezydentowa przypomniała, że dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na ponad 10 języków i doczekał się 120 wydań polskich. W tym roku „Wesele” po raz pierwszy przetłumaczono także na polski język migowy.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Organizatorami są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą. Polskie Radio jest partnerem medialnym akcji.

W Koszalinie czytanie odbywa się w Zagrodzie Jamneńskiej w Muzeum w Koszalinie przy ul. Młyńskiej 37-39. Fragmenty „Wesela” czytają aktorzy ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich przy CK 105, prezydent Piotr Jedliński oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Kościńska.


IAR/Redakcja/ez/ds

Posłuchaj

Narodowe Czytanie - prezydent Andrzej Duda
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Narodowe Czytanie - pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda
  • 00:00:00 | 00:00:00
::