fot. Facebook
Fundacja, która nawoływała m.in. do utworzenia "polskiego Majdanu", w 2014 roku uzyskała od MSWiA koncesję na handel bronią defensywną. TVP Info wskazało też na finansowe związki fundacji z rosyjskim biznesem zbrojeniowym. Bartosz Kramek, przewodniczący rady fundacji twierdzi, że zarzuty są atakiem na społeczeństwo obywatelskie w Polsce

O fundacji zrobiło się głośno podczas protestów opozycji związanych z planowaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformą wymiaru sądownictwa. W sieci ukazała się instrukcja nawołująca do "wyłączenia rządu" Beaty Szydło. Autorem instrukcji jest Bartosz Kramek.

LINK: Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!

Niejasne powiązania członków fundacji
Według doniesień dziennikarzy TVP Info w radzie fundacji zasiada m.in. mec. Jacek Świeca, biznesowo powiązany z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem WSI i prezesem Stowarzyszenia "Sowa", które zrzesza byłych oficerów WSI związanych z rosyjskimi służbami specjalnymi. Z kolei prezesem fundacji Otwarty Dialog jest Lyudmyla Kozlowska, prywatnie żona Kramka.
Według tego samego źródła założycielami fundacji byli m.in Paweł Świderki i Ivan Sherstyuk. Ten drugi, według ukraińskich mediów, oskarżony był o wyłudzenie znacznej sumy pieniędzy i zlecenie mafii zabójstwa. Ludmyla Kozłovska zapytana o przeszłość założycieli fundacji, z którymi współpracowała, odparła: – Kiedy zakładałam fundację, w ogóle nie mówiłam w języku polskim, dlatego poprosiłam dwóch kolegów, którzy mówili doskonale po polsku, żeby zrobili to za mnie, a ja zostałam po prostu wiceprezesem.

Koncesja na handel bronią defensywną
TVP Info twierdzi, że we wrześniu 2014 roku, za rządów koalicji PO-PSL, fundacja Otwarty Dialog zwróciła się do ówczesnej szefowej MSWiA o koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej „w zakresie obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym”. Teresa Piotrowska, jako minister spraw wewnętrznych, wydała tę zgodę. Wniosek fundacji defensywną pozytywnie zaopiniował były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego za rządów PO-PSL Piotr Pytel, któremu obecnie prokuratura postawiła zarzuty karne ws. nielegalnej współpracy z FSB.

Fundacja w grudniu 2014 roku - wskazuje TVP Info, otrzymała koncesję w zakresie broni defensywnej. To m.in.: płyty opancerzone, hełmy wojskowe i policyjne, ochraniacze twarzy, kończyn i innych części ciała, pancerze osobiste, kamizelki odłamkoodporne i kuloodporne. Kategoria ta obejmuje też urządzenia filtrowentylacyjne do filtrowania w warunkach skażenia jądrowego, biologicznego lub chemicznego.

Stanowisko fundacji
Fundacja Otwarty Dialog wydała oświadczenie w związku z tymi zarzutami. Bartosz Kramek, przewodniczący rady fundacji, stanowczo zaprzeczył doniesieniom. W oświadczeniu podkreśla, że fundacja składa coroczne sprawozdania finansowe do Urzędu Skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego oraz merytoryczne do ministra spraw zagranicznych. Nigdy nie budziły one zastrzeżeń.
"Przyzwyczailiśmy się już do telefonów na podsłuchu, ale nigdy dotąd publicznie ministrowie polskiego rządu, pod dyktando środowisk nacjonalistycznych i antyukraińskich, nie nasyłali na nas kontroli skarbowej i nie rozważali naszej delegalizacji. Dlatego odbieramy to jako początek ataku na społeczeństwo obywatelskie" - czytamy w oświadczeniu.
Przewodniczący rady fundacji dementuje też doniesienia o rzekomym przyjmowaniu rosyjskich pieniędzy i o rosyjskich firmach zbrojeniowych jako sponsorach fundacji. "Przywoływany w materiale TVP Andrei Brovchenko i pochodzące od niego darowizny pochodzą z 2013 r., a więc z okresu przed okupacją Krymu i Sewastopola! O ile się też orientujemy nie miał on nic wspólnego z rosyjskimi zakładami zbrojeniowymi w St. Petersburgu i Sewerodwińsku. Nie utrzymujemy z nim dalszych kontaktów i nie wiemy, czym zajmuje się w chwili obecnej" - twierdzi Kramek.

Dodaje, że pozwolenie na obrót bronią defensywną był niezbędny, ponieważ fundacja dostarczała kamizelki kuloodporne i hełmy ochronnych w ramach pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak 12 czerwca 2017 roku wydał decyzję o cofnięciu Fundacji Otwarty Dialog koncesji na handel bronią.

TVP Info/ar