
W Wielki Czwartek Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem, ale ten dzień jest wyjątkowy już od rana. W żadnej katolickiej parafii aż do wieczora nie odprawia się Mszy św. Kapłani idą natomiast do katedry, aby na Mszy Krzyżma modlić się razem ze swoim biskupem i odnowić przed nim przyrzeczenia składane podczas święceń. W czasie tej Mszy św. biskup błogosławi oleje używane później do udzielania sakramentów oraz konsekracji kościołów i ołtarzy.
Z kolei wieczorem w katedrach i parafiach odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie Mszy Ciało Chrystusa przenosi się do kaplicy, zwanej w Polsce ciemnicą. Podkreśla to fakt, że Jezus spędził tę noc w więzieniu. Z ołtarza zdejmowane są natomiast obrus i świece.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Wiernych obowiązuje post ścisły. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo, w czasie którego przypominana jest męka Chrystusa, a wierni adorują krzyż. Tego dnia odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
W Wielką Sobotę także nie odprawia się Mszy św. To dzień ciszy i czuwania przy Grobie Pańskim. Jedynym obrzędem jest święcenie pokarmów. Wielkanoc rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Wynika to z rachuby czasu przejętej przez kościoły z tradycji żydowskiej. U Żydów po zachodzie słońca rozpoczyna się nowy dzień. Najważniejszym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza modlitwa w całym roku. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy. Już wtedy wierni czczą moment Zmartwychwstania Chrystusa. Obrzędy kończy procesja rezurekcyjna.
Choć procesje rezurekcyjne odbywają się na zakończenie Wigilii Paschalnej, Kościół katolicki w Polsce utrzymuje też rodzimy zwyczaj i od niej rozpoczyna o świcie obchody Niedzieli Zmartwychwstania. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn "Te Deum". Modlitwa tego dnia jest również bardzo uroczysta.
W tym roku katolicy, grekokatolicy, wierni kościołów wschodnich, luteranie i prawosławni będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia. Tak bywa średnio co trzy lata. Zwykle z uwagi na stosowanie przez kościoły różnych kalendarzy: słonecznego i księżycowego, katolicy i luteranie obchodzą święta wcześniej niż pozostali chrześcijanie.
IAR/ar