fot. pixabay.com
1 lutego 2017 roku to ostatni dzień, kiedy można zarejestrować kartę pre-paid - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Następnego dnia niezarejestrowane karty zostaną wyłączone.

Resort przypomniał w komunikacie, że obowiązek ten dotyczy wszystkich działających kart pre-paid, które zostały aktywowane przed 25 lipca 2016 roku. Obowiązkowej rejestracji podlegają wszystkie rodzaje kart pre-paid – także np. te stosowane w urządzeniach M2M, czyli wymieniających się danymi przez internet bez udziału człowieka.

Obowiązek rejestracji kart pre-paid wynika z przyjętej przez Sejm w 2016 r. ustawy antyterrorystycznej. Podstawowym celem ustawy – w tym rejestracji kart SIM – jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Rejestracja kart SIM ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz ukrywania przestępców, także tych, którzy mogą być zaangażowani w działalność terrorystyczną.

Aby zarejestrować kartę pre-paid, jesteśmy zobowiązani do przekazania operatorowi telekomunikacyjnemu takich danych, jak: imię i nazwisko, numer PESEL lub nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. W przypadku cudzoziemców - numer paszportu lub kartę pobytu. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat, mogą zarejestrować kartę pre-paid na siebie pod warunkiem, że mają dowód osobisty. Do rejestracji konieczne jest podanie numeru karty SIM – można go albo sprawdzić na karcie, albo wysłać specjalny SMS (numer podają poszczególni operatorzy).

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2016 r. w Polsce było ponad 54 mln kart SIM, to spadek o ok. 2 mln kart w stosunku do 2015 r.


IAR/ez