fot. prk24
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o dzisiejszych senackich pracach nad ustawą o Sądzie Najwyższym oraz o tym, czy są szanse na to, by opozycja poparła zmiany w Kodeksie wyborczym. Część rozmowy poświęcona była wielkim inwestycjom drogowym w naszym regionie.

- W moim przekonaniu ustawa wróci do pierwotnego kształtu gwarantującego Polsce konsensus z Komisją Europejską - powiedział wiceminister pytany o możliwy scenariusz dalszych prac nad ustawą o SN, bez przyjęcia której Polska nie otrzyma pieniędzy z KPO. Dodał, że zaproponowane przez Senat poprawki, wypaczyłyby jej kształt uzgodniony z Brukselą - Ostatni rok przewartościował wiele spraw i trzeba zrobić wszystko, by te środki do Polski trafiły - tłumaczył Paweł Szefernaker.

Gość pytany był także, czy możliwa jest zgoda ze strony opozycji na zmiany w Kodeksie wyborczym. Przypomnijmy, PiS chce zwiększyć liczbę lokali wyborczych oraz zapewnić głosującym bezpłatny transport. - U nas, na Pomorzu Środkowym, gdzie często jedna miejscowość jest oddalona od drugiej o kilka kilometrów, większość ludzi zasadność tej propozycji rozumie. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Marciniak, mówi wprost, że są to zmiany o charakterze technicznym. Czy opozycja się w te głosy wsłucha? Ona zasadniczo krytykuje wszystko, co realizuje rząd. W ciągu ostatnich siedmiu lat ani razu nie słyszałem pod adresem działań na rzecz regionu, a jest ich mnóstwo, głosu poparcia. Więc zapewne i tę propozycję PiS, która jest bliżej ludzi, opozycja odrzuci - stwierdził Paweł Szefernaker.

Część rozmowy poświęcona była budowie dwóch dróg ekspresowych, przebiegających przez nasz region, S11 i S6. Wczoraj w Bobolicach ogłoszony został przetarg na wykonanie odcinaka „jedenastki” z Bobolic do Szczecinka. -  Byłem dumny, gdy przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mówił wczoraj, że nikt nie wierzył w możliwość realizacji S11, a my dotrzymujemy słowa i ta droga będzie wykonana - powiedział wiceminister.

Według planu w 2026 roku z Koszalina S11 dojedziemy do Szczecinka, cztery lata późnej do Poznania. W 2032 trasa powinna biec aż do Katowic.

Natomiast szybciej, bo już za dwa lata ma być gotowa cała S6, ze Szczecina do Trójmiasta. - Te inwestycje sprawią, że Koszalin i cały region nie będą komunikacyjnie wykluczone - podsumował Paweł Szefernaker.

Pytany o działania wokół obniżek cen biletów kolejowych wiceminister powiedział: - Dziś mamy rząd, który reaguje na różne zjawiska i sytuacje, nawet wówczas, gdy nie są to zadania państwa. Premier powiedział jasno, że mamy za drogie bilety i trzeba to zmienić. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych tygodni będą zmiany, których oczekuje premier.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.


ak/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker