fot. PAP/Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)

Uszkodzona została linia wysokiego napięcia od strony Żydowa i Grzmiącej, m.in. Świdwin, Połczyn-Zdrój i okoliczne miejscowości od godzin porannych borykają się z brakiem energii elektrycznej. Przyczyna powstania awarii na ten moment jest nieznana.

Nieczynna jest większość sklepów, pojawiły się przerwy w dostawach wody, jest też problem z zasięgiem telefonii komórkowej.

Jak poinformował Grzegorz Baran ze spółki Energa Operator, awaria jest niezwykle poważna: - Dotyczy infrastruktury wysokiego napięcia relacji Żydowo-Grzmiąca, kluczowej dla zapewnienia dostaw energii odbiorcom. Ekipy pogotowia energetycznego od rana próbują dotrzeć do przyczyny usterki.

W pierwszej fazie awarii bez prądu pozostawało nawet 20 tysięcy odbiorców. Nadal trwają prace związane z lokalizacją awarii. - Poprzez zmianę konfiguracji sieci, połowa odbiorców już odzyskała zasilanie - przekazał Grzegorz Baran.

Na razie nie wiadomo jak długo potrwa ustalanie przyczyn awarii i przywracanie dostaw prądu do mieszkańców części powiatów świdwińskiego, szczecineckiego i białogardzkiego.

ik/aś/ms/aj

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Grzegorz Baran ze spółki Energa Operator