źródło: koszalin.pl

Remont obejmie dwa odcinki ul. Zwycięstwa - od ul. 4 Marca do ul. Św. Wojciecha oraz od ul. Pileckiego do mostu w okolicy ul. Grodzkiej.

Planowane jest m.in. zwężenie drogi do jednego pasa w obu kierunkach, wybudowanie rond i ścieżek rowerowych oraz kanalizacji deszczowej, a także montaż nowego oświetlenia.

Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj poinformował, że zgodnie z obietnicą z kampanii wyborczej projekt przebudowy ulicy Zwycięstwa został zmieniony. - Poprosiłem jego autora, by jeszcze raz nad nim usiąść. Teraz wygląda zupełnie inaczej. Zakłada ograniczenie ruchu do jednego pasa w każdym kierunku, wprowadza dużo szersze chodniki, pojawiają się zatoki autobusowe, wprowadzona też została zieleń, której dziś tam nie ma - wymieniał prezydent.

Wiceprezydent Koszalina Tomasz Bernacki dodał, że po przebudowie ulica Zwycięstwa będzie bezpieczniejsza i łatwiej będzie włączyć się do ruchu wyjeżdżając z ulic bocznych. Wpłynie na to m. in. wprowadzenie rond na wysokości wjazdu w ulicę Piastowską oraz w ul. Jedności (na wysokości ZS nr 1). - Powiększamy też możliwości lewoskrętu w ulicę 4 Marca - dodaje wiceprezydent.

Pytani przez nas mieszkańcy Koszalina podkreślają, że ul. Zwycięstwa, szczególnie na odcinku biegnącym przez Rokosowo, jest w bardzo złym stanie, więc remont jest jak najbardziej potrzebny. Jedni cieszą się, że jeden pas ruchu sprawi, że kierowcy będą jeździć wolnej i będzie bezpiecznie. - Nie będzie możliwości wyprzedzania - słyszymy. Pojawiają się jednak obawy, że część kierowców będzie chciała „objechać” te część ul. Zwycięstwa i korkować się będą sąsiednie ulice.

Miasto 10 lipca ogłosiło przetarg na tę inwestycję. Wykonawcę powinniśmy poznać do końca sierpnia. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Ich zakończenie przewidziane jest maksymalnie na przełom 2026 i 2027 roku.

Samorząd na przebudowę tych dwóch odcinków pozyskał 30 milionów złotych z budżetu państwa. Dofinansowanie pokryje 98 proc. kosztów inwestycji. Oznacza to, że wkład finansowy miasta to ok. 600 tysięcy złotych.

Na początku września, jak zapowiedział prezydent Tomasz Sobieraj, rozpocznie się „dyskusja na temat centrum miasta”.

Radosław Zmudziński/prk24

wizualizacja (źródło: UM Koszalin)
wizualizacja (źródło: UM Koszalin)

Posłuchaj

mieszkańcy Koszalina Tomasz Bernacki, wiceprezydent Koszalina Tomasz Sobieraj, prezydent Koszalina