fot. pixabay.com

Skomponowany na jubileusz 1000-lecia koronacji i śmierci Bolesława Chrobrego utwór „1025” Aleksandra Dębicza zabrzmi w historycznych wnętrzach pierwszych polskich biskupstw.

Przedsięwzięcie jest elementem projektu „1025. Muzyka Katedr” zainicjowanego przez Bona Fide. Organizuje go Stowarzyszenie Wielkopolan wraz z Muzeum Historii Polski w celu uczczenia 1000-lecia koronacji i śmierci Bolesława Chrobrego.

W jego ramach w rocznicę śmierci króla, we wtorek o godz. 10.25 w najstarszych polskich katedrach i kościołach w całej Polsce zabrzmiały dzwony.

Twórcy projektu przekazali we wtorek, że centralnym punktem „Muzyki Katedr” będzie prawykonanie utworu „1025” stworzonego przez kompozytora muzyki klasycznej i filmowej Aleksandra Dębicza. Jest to dzieło na solistów – sopran, skrzypce, gitarę, akordeon – oraz sinfoniettę: Orkiestrę Świętego Marcina działającą przy Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Prawykonanie utworu odbędzie się w archikatedrze poznańskiej 29 czerwca.

W sierpniu wykonawcy będą odwiedzać historyczne wnętrza pierwszych polskich biskupstw. Kompozycję „1025” będzie można usłyszeć 21 sierpnia w Kołobrzegu podczas festiwalu „Muzyka w Katedrze”, 22 sierpnia w Gnieźnie – miejscu koronacji Chrobrego, a 23 sierpnia w Poznaniu, gdzie znajduje się grób pierwszego polskiego króla.

W kolejnych dniach koncerty odbędą się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, na Wawelu w Krakowie i w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

- Praca nad utworem „1025” była dla mnie inspirującą podróżą. Wyzwaniem było uchwycenie w abstrakcyjnym języku muzyki ducha i złożoności bogatej historii Polski. Doniosłość historyczną i różnorodność kulturową, z wyraźną dominantą chrześcijańską, podkreśliłem nietypowym składem instrumentalnym: orkiestrą typu sinfonietta oraz czterema partiami solowymi – sopranu, skrzypiec, akordeonu i gitary - powiedział o swojej kompozycji Aleksander Dębicz.

Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu i dyrektor artystyczny projektu, podkreślił, że inicjatywa ma za zadanie nie tylko przypomnieć o bogatej historii, ale także promować ideę współpracy międzyregionalnej.

- Łącząc miasta i instytucje z różnych części Polski, „1025. Muzyka Katedr” pokazuje, jak wiele można osiągnąć, gdy działa się wspólnie na rzecz kultury i dziedzictwa. Muzyka jako uniwersalny język ma tu pełnić funkcję spoiwa, łączącego ludzi niezależnie od wieku czy pochodzenia - powiedział.

Premierowy koncert będzie rejestrowany, stanie się elementem filmu dokumentalnego, który organizatorzy przygotują we współpracy z Telewizją Polską i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

PAP/zn