fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Sekretarz stanu - szef Gabinetu Prezydenta RP był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o znaczeniu dzisiejszej wizyty prezydenta w Koszalinie i Połczynie-Zdroju.

W poniedziałek Prezydent RP Andrzej Duda przyjedzie do Koszalina. Po południu odwiedzi m.in. Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej, gdzie podpisze ustawę umożliwiającą powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej.

Jak zaznaczył Paweł Szrot, ze względu na m.in. trwającą od dwóch lat hybrydową agresję ze strony Białorusi, utworzenie tego typu uczelni jest bardzo ważną inicjatywą. - Pozwoli kształcić nowe kadry, rozszerzyć profile działalności straży granicznej i korzystać z najnowszych osiągnięć techniki. To wszystko z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Polski.

Dodał, że sytuacja na wschodniej granicy nadal jest trudna i skomplikowana, dlatego nie ma żadnych powodów, by czekać z decyzją o powołaniu wyższej szkoły. - Straż graniczna czeka na nowe kadry - zaznaczył.

Przed wizytą w koszalińskim COSSG prezydent Duda weźmie udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej. - Cognitarium ma szansę stać się prawdziwą wizytówką Koszalina. To będzie obiekt koncentrujący zbiory biblioteczne, sale wystawowe, planetarium, obserwatorium czy wahadło Foucaulta . Myślę, że Centrum z czasem stanie się miejscem bardzo mocno kojarzonym z Koszalinem - powiedział.

Wizytę w regionie Andrzej Duda zakończy spotkaniem z mieszkańcami Połczyna-Zdroju. Paweł Szrot pytany o znaczenie takich rozmów z lokalną społecznością stwierdził, że to bardzo dobry barometr nastrojów społecznych. - To także okazja do przekazania przez p. prezydenta informacji o swojej działalności. Przerwa wywołana pandemią pokazała, jak bardzo takie spotkania są ważne.

Dalsza część rozmowy dotyczyła m.in. starań Polski o nałożenie na Białoruś unijnych sankcji. - Powinno dojść do porozumienia w tej kwestii. Polska odpowiada także za Polaków, którzy tam mieszkają. A ci podlegają stałym prześladowaniom, czego symbolem są wyroki dla polskiego bohatera - Andrzeja Poczobuta. Pan prezydent Andrzej Duda wzywa władze w Mińsku do niezwłocznego wypuszczenia zarówno p. Poczobuta, jak i innych więźniów sumienia na Białorusi - niezależnie czy są Polakami czy Białorusinami.

Pytany, czy wniesiony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozwiąże problem w instytucji, powiedział: - Ta sytuacja może być przełamana znacznie prościej i szybciej. Sędziowie mogą dostosować się do apelu prezydenta i zająć się tym, do czego są powoływani, czyli rozpatrywaniem wniosków.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Paweł Szrot