
Prosty wynalazek studentów ANS może pomóc osobom, które na co dzień zmagają się z myleniem kierunków. Choć problem często bywa bagatelizowany, dla wielu - zwłaszcza początkujących kierowców - to poważne utrudnienie.
Z myślą o nich na pilskiej uczelni opracowano specjalne znaczniki kierunków, które można łatwo zamocować w samochodzie. Jedna z autorek projektu inż. Natalia Niemiec zaznaczyła, że według badań z zaburzeniem lateralizacji zmaga się wielu młodych kierowców.
- Zaburzenie to polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie odróżniać stron z powodu nieprawidłowości w budowie mózgu. Niestety, dotyczy ono dużej grupy osób. Na 400 przebadanych przez nas osób z 30 szkół nauki jazdy w województwie, 37 procent nie jest w stanie, będąc w stresie, odróżnić strony lewej od prawej - wyjaśniła.
Dodała, że same znaczniki są bardzo proste w użyciu. - To znaczniki z literami „L” i „R”, dzięki czemu mogą ich używać także osoby nieposługujące się językiem polskim - powiedziała.
Urządzenia można zamontować wewnątrz pojazdu, na tzw. słupku A, tuż przy szybie. Znaczniki przyczepiane są za pomocą taśmy, która nie uszkadza powierzchni. Jak podkreśla współautor wynalazku inż. Bartosz Gryka, to proste rozwiązanie może być bardzo skuteczne i bezpieczne z perspektywy kierowców.
– Spojrzenie na te znaczniki jest jeszcze prostsze niż na wyświetlacz prędkościomierza, ponieważ wymaga mniejszej zmiany ogniskowej wzroku - tłumaczył.
Dr inż. Piotr Stanowski, pod którego opieką pracowali studenci Akademii Nauk Stosowanych w Pile zaznaczył, że często proste rozwiązania są najlepsze. - Sam wynalazek nie ma skomplikowanej konstrukcji, ale właśnie o to chodziło - by stworzyć rozwiązanie, które będzie działało w sposób przyjazny, automatyczny i prosty.
Autorzy wynalazku poinformowali, że mają zamiar monitorować skutki jego stosowania przez kierowców. - Chcielibyśmy zbadać, jak w dłuższej perspektywie wpływa to na tworzenie się ścieżek neuronowych w mózgu, które odpowiadają za automatyczne kojarzenie kierunków jazdy - zapowiedzieli.
Wynalazek młodych inżynierów z ANS w Pile został niedawno nagrodzony srebrnym medalem podczas Międzynarodowych Targów Innowacji i Wynalazków INTARG w Katowicach.
pg/zn