
Przyznano także pięć nagród za całokształt pracy artystycznej. Wśród wyróżnionych znalazła się Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, malarka, rzeźbiarka i fotografka. Od 25 lat sprawuje opiekę artystyczną i organizacyjną nad Międzynarodowym Plenerem w Osiekach „Czas i miejsce dla sztuki”. W rozmowie z Polskim Radiem Koszalin podkreśliła, że nagroda na Gali Kultury jest dla niej szczególnie ważna: - Jesteśmy blisko tego miasta. Jestem wdzięczna za wiele ciekawych spotkań, w których udało mi się uczestniczyć. Gala, na której dziś jesteśmy to wyjątkowa uroczystość. Cieszę się, że władze miasta doceniają artystów, ich twórczość i osiągnięcia.
Stypendium prezydenta miasta otrzymał m.in. Jakub Staniak, członek koszalińskiego zespołu WHOISWHO, na realizację „Fonoterytorium” - projektu, który zakłada nagranie utworu audiowizualnego w konwencji tzw. live session: - Dostałem w tym roku stypendium, dzięki któremu nasz zespół będzie mógł zrealizować pomysł, który tlił się w naszych głowach od dawna. Jest to bardzo ważna siła napędowa, która od marzenia czy myślenia o danym pomyśle, determinuje działanie.
Wśród wyróżnionych znalazły się również firmy z regionu, które wspierają artystów. Jak zaznaczył prezydent Koszalina Piotr Jedliński, to ważne, aby wspierać kulturę, która nadal boryka się z problemami po okresie pandemii Covid-19: - Nagradzamy na tej gali twórców koszalińskiej kultury w szerokim zakresie. W tych kategoriach znajdują się m.in. muzyka, teatr, malarstwo czy wystawiennictwo. Doceniamy również mecenasów kultury, czyli firmy, które kulturę sponsorują.
Podczas gali udostępniono także kolejny numer „Almanachu Kultury Koszalińskiej”. Zaprezentowane zostały również wystawy „Znaki miasta 1960 -1990” Łukasza Waberskiego, stypendysty miasta Koszalin w zakresie kultury, a także wystawa fotografii pokonkursowych „Zakochaj się w Koszalinie”.
W tym roku miasto na nagrody i stypendia kulturalne przeznaczyło 80 tys. złotych.
Zapraszamy do wysłuchania materiału Katarzyny Chybowskiej.
kch/aj














