fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
Tę informację koszaliński poseł PiS, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał podczas sobotniej konferencji „Rozwój Koszalina i powiatu koszalińskiego szansą dla całego regionu” w Koszalinie.

W spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Koszalinie uczestniczyli m.in. europoseł Joachim Brudziński, rzecznik rządu Piotr Müller, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz samorządowcy z regionu.

Rozpoczynając dyskusję europoseł Joachim Brudziński mówił o zmianach, które dokonują się na Pomorzu Środkowym: - Na początku lat 90. w sposób szczególny doświadczyliśmy na tym terenie społecznego barbarzyństwa, jakim była reforma Balcerowicza. Przejawiało się to m.in. w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Ludzi tu mieszkających odarto z godności. Dlatego przywrócenie tej godności byłym pracownikom terenów pegeerowskich było jednym z podstawowych zadań, jakie sobie postawiliśmy.

Polityk ocenił, że koalicja PO-PSL realizowała program polaryzacyjno-dyfuzyjny, czyli wspierała rozwój większych ośrodków kosztem mniejszych miast i wsi. - My realizujemy ideę zrównoważonego rozwoju. To realna odpowiedź na reformy Balcerowicza - stwierdził europoseł.

Joachim Brudziński

Gospodarz spotkania - koszaliński poseł PiS i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker mówił natomiast o inwestycjach i inicjatywach społecznych, które udało się w ostatnich latach zrealizować w regionie koszalińskim. Przypomniał skuteczne starania o utworzenie w Koszalinie oddziałów Polskiej Spółki Gazownictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zdaniem parlamentarzysty rozwój regionu w dużej mierze wynika z rozwoju sieci dróg. - Najważniejsze drogi dla regionu to trasy S6 Szczecin-Gdańsk i S11 Kołobrzeg-Koszalin-Szczecinek-Poznań-Katowice. Do 2025 roku były plany, ale nie szły za tym żadne środki. W 2017 roku pierwsze pieniądze zostały zagwarantowane na budowę odcinka S11 z Koszalina do Bobolic. W tym roku zostanie on oddany do użytku. Parę dni temu rozpisano przetarg na kolejny etap Bobolice-Szczecinek. Do 2030 roku dojedziemy trasą S11 z Koszalina do Poznania, a do 2032 roku - do Katowic. Trasa S6 na odcinku ze Szczecina do Koszalina jest już natomiast ukończona, a pozostałe wszystkie odcinki są w realizacji.

Paweł Szefernaker podkreślił, że dla reprezentowanego przez niego rządu istotny jest także rozwój sieci dróg lokalnych, na które w powiecie koszalińskim w ostatnich trzech latach rząd przeznaczył 133 miliony złotych. Wiceszef MSWiA dodał, że również w Koszalinie realizowane są inwestycje drogowe z wykorzystaniem rządowych pieniędzy: - To m.in. strategiczna inwestycja, czyli budowa wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino, czy remonty ulic Szczecińskiej i Piłsudskiego.

Jako przykłady udanych innych inwestycji polityk PiS podał: rozwój koszalińskiej strefy ekonomicznej, na który rząd przeznaczył ok. 100 milionów złotych, budowę Centrum Wiedzy Cognitarium przy Politechnice Koszalińskiej, rozwój Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, budowę nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej w Koszalinie, czy budowę dworca kolejowego w Koszalinie - Mam zaszczyt przekazać państwu informację, że wczoraj spółka PKP rozstrzygnęła przetarg na wybór wykonawcy budowy dworca. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w najbliższych tygodniach. Nowoczesny dworzec ma być gotowy do końca 2024 roku.


Koszaliński parlamentarzysta mówił także o znaczeniu inwestycji o charakterze społecznym, czyli m.in. budowy hal i boisk sportowych (np. w Starych Bielicach, czy Sianowie), przedszkoli (np. w Polanowie), czy instytucji pomocowych (np. Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie).

Paweł Szefernaker poinformował również, że część inwestycji i programów wynika z rozmów z mieszkańcami regionu. Tak było na przykład z programem zakupu laptopów dla dzieci z gmin popegeerowskich: - To program, którego idea zrodziła się w czasie spotkania z mieszkańcami Sławoborza w powiecie świdwińskim. Cieszę się, że udało się go zrealizować. W skali kraju laptopy otrzymało ponad 200 tys. dzieci, a w powiecie koszalińskim - 2468 dzieci.

Na zakończenie swojego wystąpienia polityk podkreślił, że inwestycje możliwe były dzięki współpracy rządu z samorządem, niezależnej od różnic politycznych.

Paweł Szefernaker

O inwestycjach mówił także biorący udział w konferencji Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: - W 2015 roku mieliśmy do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym Pomorza Zachodniego. Obecnie nadrabiamy zaległości. W tym regionie mamy teraz 296 kilometrów dróg ekspresowych, docelowo musimy wykonać 630 km.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa mówił natomiast m.in. o rządowym wsparciu dla gmin popegeerowskich w regionie: - Te samorządy w trzeciej edycji rządowego programu Polski Ład otrzymały ponad cztery miliardy złotych. Dzięki projektowi w województwie zachodniopomorskim zrealizowano 150 inwestycji na łączną kwotę 379 mln zł. W ramach systemów wsparcia bezpośredniego rolnikom z woj. zachodniopomorskiego wypłacono ponad sześć miliardów zł, z czego w samym Biurze Powiatowym w Koszalinie 455 mln zł. To konkretne kwoty, które wspierają polskie rolnictwo.

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana