W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

W Gościnie pod Kołobrzegiem otwarto Dom Dziecka. Niewielki parterowy budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Już za kilka tygodni zamieszka tu 14 dzieci. Dom ma blisko 400 m2, 5 pokoi dwuosobowych, jeden trzyosobowy i jednoosobowy z łazienką, dostosowany do osoby z niepełnosprawnością. Jest kuchnia z jadalnią, pokój do nauki, świetlica, pralnia z suszarnią oraz magazyn odzieży. Koszt inwestycji to 3 328 900 złotych, który w całości pokryty został ze środków powiatu.

Dom Dziecka sąsiaduje bezpośrednio z Domem Pomocy Społecznej. Nie bez przyczyny- ważnym założeniem projektu jest integracja podopiecznych placówki z młodymi mieszkańcami Domu Dziecka i wypełnienie luki emocjonalnej, jaką jest brak kontaktu dziadków i babć za wnukami, i stworzenie więzi dzieci z seniorami.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku prezydent Kołobrzegu zawarł umowy z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze profilaktyki i promocji zdrowia oraz podejmujących działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.

Środki trafią do 11 organizacji pozarządowych, które na co dzień umożliwiają realizowanie zadań z obszaru pomocy społecznej i profilaktyki zdrowotnej. Jak powiedziała prezydent Anna Mieczkowska - to dzięki tym umowom będzie można pomóc osobom, które tej pomocy potrzebują, ale nie zawsze o nią proszą.

W tym roku łączna kwota dotacji to ponad 200 tys. zł. Pieniądze trafiły m.in. do: Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kołobrzegu, Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka”, Stowarzyszenia Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks”, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Zachodniopomorski.

A. Mieczkowska, A. Nahajowska, E. Budzyńska-Słoń

Klub Łuczniczy Mewa Kołobrzeg od wielu lat stale utrzymuje wysoki poziom szkolenia młodzieży. To wszystko dzięki konsekwencji i fachowości trenerki Joanny Nowickiej, która do tej pory pozostaje jedyną kołobrzeską medalistką olimpijską. Ostatnio kołobrzescy juniorzy startowali w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Polanicy i był to dobry występ. O tym, co obecnie słychać w Mewie Kołobrzeg dowiadywał się Mariusz Wolański, który o rozmowę poprosił trener Joannę Nowicką, a także łuczniczą młodzież.

materiał Mariusza Wolańskiego

Uraz stawu kolanowego to dość poważna dolegliwość, która może nam się przytrafić nie tylko podczas uprawiania sportu, ale też podczas codziennych aktywności. Co robić, gdzie szukać pomocy, dokąd skierować pierwsze kroki w przypadku problemów z kolanem opowiada fizjoterapeuta i rehabilitant Damian Zawadzki.

„Na zdrowie”: Damian Zawadzki