Rzecznik rządu, który w poniedziałek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, podkreślił, że do piątku będzie znany plan na przeprowadzenie szczepień koronawirusowych w Polsce.

- Wszystko zależy oczywiście od tego, kiedy firmy farmaceutyczne otrzymają ostateczną zgodę na wprowadzenie szczepionek na rynek. Mamy już jednak gotowy system dystrybucji i w tym tygodniu przestawimy dokładny harmonogram działań w tym zakresie - powiedział Piotr Müller.

Polityk zapewnił, że do czasu, gdy szczepienia przeciw koronawirusowi przyniosą efekty przedsiębiorcy mogą liczyć na specjalną pomoc rządową: - Dużo lepiej jest wygenerować obligacje skarbu państwa i pomóc poszczególnym firmom, niż przerwać ich działalność. Jej odbudowanie zajmuje bowiem lata. Stąd kolejne strumienie finansowe, które są kierowane do przedsiębiorstw. To kilkadziesiąt miliardów złotych głównie dla branż, których dotyczą obecne ograniczenia. Jeżeli będzie taka potrzeba to skierujemy kolejny strumień finansowy. Liczymy jednak, że zbliżający się sezon szczepień na koronawirusa jest w stanie wyprowadzać nas z tego trudnego okresu.

Müller dodał też, że wypłata pieniędzy w ramach programów społecznych nie jest zagrożona.

Słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości skomentował również ostatnie napięcia społeczne związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Chodzi m.in. o fakt, że dwie posłanki opozycji zostały spryskane przez policjantów gazem, mimo że okazywały legitymacje poselskie: - W obecnej sytuacji epidemicznej, kiedy umiera kilkaset osób dziennie, a kilkanaście tysięcy zaraża się koronawirusem, demonstracje mają charakter nielegalny. (...) Obie posłanki biorą więc udział w nielegalnych manifestacjach. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, czy to jest działanie odpowiedzialne?

Aleksandra Kupczyk zapytała polityka, dlaczego Rządowe Centrum Legislacji nie opublikowało dotychczas orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, mimo że termin minął 2 listopada. - Wyrok zostanie opublikowany, kiedy zostanie przedstawione jego pisemne uzasadnienie. Jest to potrzebne do podjęcia ewentualnej działalności legislacyjnej w celu uregulowania stanu prawnego po decyzji trybunału - stwierdził Piotr Müller.

Rzecznik rządu odniósł się również do napiętej sytuacji związanej z ewentualnym wetem Polski w sprawie unijnego budżetu, które ma być powiązany z praworządnością. Parlamentarzysta podkreślił, że jest przekonany o przedstawieniu kompromisu, który będzie akceptowany przez nasz kraj i przede wszystkim zgodny z traktatami UE.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/kc/ar

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczy z Piotrem Müllerem