Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umieści dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy - poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie zwalniamy tempa. Robimy kolejny ważny krok w kierunku poprawy stanu pomorskich dróg. Często zakorkowany Słupsk i coraz prężniej rozwijająca się Kobylnica potrzebują obwodnicy. W sezonie letnim ułatwi to przemieszczanie się nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim udającym się nad morze, na przykład do Ustki - podkreślił Piotr Müller.

Jak dodał, przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy został wysłany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Trasa powstanie w ramach programu budowy 100 obwodnic.

Rzecznik rządu poinformował, że przyszły wykonawca dokumentacji przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Jak zapewnił, odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy obwodnicy: - Opinie mieszkańców przy tego typu inwestycjach są podstawą działalności. Infrastruktura drogowa powstaje z myślą o nich i to właśnie z nimi powinna być konsultowana.

W ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:
  • Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25,
  • Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25,
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21,
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55.
red./rz