fot. MSWiA/Twitter
W 81. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski składamy hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego - napisał w niedzielę resort spraw wewnętrznych i administracji.

81 lat temu, 27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

- W 81. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski składamy hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażaniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny. #Pamiętamy #ChwałaBohaterom - napisało MSWiA na Twitterze.
Polskie Państwo Podziemne, które działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej.