fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Dziś w nadmorskich Chłopach przedstawiono szczegóły programu pomocowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jak podkreślił Czesław Hoc, członek sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z Prawa i Sprawiedliwości, to kompleksowy program pomocowy dla branży związanej z rybołówstwem: - Wszyscy rybacy, którzy w ciągu dwóch lat przez 120 dni łowili na morzu, otrzymają rekompensatę za dni postojowe. W zależności od długości jednostki łodzi, mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 950 do 2240 złotych za jeden dzień postoju.

Agnieszka Bednarek, szefowa Stowarzyszenia Armatorów Łodziowych z Kołobrzegu zaznaczyła, że rządowa pomoc przyda się na pokrycie stałych kosztów prowadzenia działalności rybackiej: - Na finiszu jest prawie nabór wniosków o płatność. Pieniędzy wystarczy na utrzymanie załogi - wynagrodzenia, ich składki ZUS, opłacenie podatków oraz remonty okresowe jednostek czy opłaty postojowe w porcie.

Andrzej Gościniak, armator z Kołobrzegu zaznaczył, że możliwe jest też wypłacanie pieniędzy załogom, dzięki czemu utrzymane zostaną miejsca pracy: - Wystarczy nam na ubezpieczenie jednostek oraz wypłacenie wynagrodzeń naszym pracownikom.

Pieniądze z ministerialnego programu trafią też do małych i średnich firm zajmujących się przetwórstwem ryb. - Otrzymaliśmy zasadniczą pomoc, wsparcie kapitału obrotowego w wysokości 200 milionów złotych. Pierwsza transza jest już realizowana i wynosi 88 milionów złotych. Kolejna trafi do nas we wrześniu i to będzie 100 milionów złotych. Z kolei 15 milionów złotych trafi do przetwórni pracujących wyłącznie na rybach bałtyckich - zaznaczył Jerzy Safader, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb.

Dodał, że pieniądze pozwolą m.in. na utrzymanie miejsc pracy w zakładach przetwórstwa ryb.

kk/rż

Posłuchaj

Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Agnieszka Bednarek, szefowa Stowarzyszenia Armatorów Łodziowych z Kołobrzegu
Andrzej Gościniak, armator z Kołobrzegu
Jerzy Safader, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb