fot. prk24.pl
Będą uroczystości z udziałem kompanii honorowej i wystawa sprzętu wojskowego. Tradycyjne obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej będą w tym roku w Szczecinku miały wyjątkowy charakter.

Dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej uroczystości zostaną przeprowadzone według ceremoniału wojskowego.

- Mija dokładnie 100 lat, od kiedy Polacy obronili resztę Europy przed nawałą bolszewicką. Z tego powodu obchody te będą wyjątkowo uroczyste. Będzie obecna między innymi orkiestra wojskowa. Zostanie również odczytany apel pamięci i oddana salwa honorowa - powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, organizatorka wydarzenia.

Szczecineckie obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczną się o 9:30 mszą świętą w kościele mariackim. O 10:45 uroczystości przeniosą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w samo południe na Placu Kamińskiego rozpocznie się wystawa sprzętu wojskowego.

- Sprzęt wojskowy jest ściągany z różnych miejsc w Polsce. Nie uda nam się niestety ściągnąć czołgu z Białegostoku. Mam nadzieje, że atrakcje, które będziemy mieli okazje zobaczyć spodobają się mieszkańcom Szczecinka - dodała Małgorzata Golińska.

Minister Małgorzata Golińska przypomniała także, że uczestnicy uroczystości muszą pamiętać o zachowaniu względów bezpieczeństwa, czyli o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznego odstępu.

ms/iw

Posłuchaj

Małgorzata Golińska