fot. Piotr Ostrowski
Szef rządu był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Jackiem Żukowskim zaznaczył, że istotą demokracji jest wiarygodność i realizacja obietnic. - Prezydent Andrzej Duda przedstawia i realizuje plan inwestycji w każdy powiat i każdą gminę - podkreślił premier.

Szef rządu zaznaczył, że teren Pomorza Środkowego „został poturbowany” w wyniku przemiany gospodarczej: - Miasta takie jak Sławno, które wczoraj odwiedziłem, a także ziemie popegeerowskie bardzo ucierpiały w trakcie transformacji. Nasza polityka społeczna i gospodarcza prowadzi jednak do rozwoju ich infrastruktury i przyciągania biznesu, aby ludzie mieli pracę. Taki właśnie program ma prezydent Andrzej Duda, a ja cieszę się, że mogę go razem z nim realizować.

Premier przypomniał, że rząd zdecydował o tym, że droga S6 zostanie sfinansowana z budżetu państwa: - Zależało nam na tym, a w szczególności panu prezydentowi, aby proces budowy tej drogi przebiegł jak najszybciej. Uszczelniony system podatkowy i stabilność makroekonomiczna dały nam możliwość zmiany źródła finansowania tej inwestycji. Dzięki drodze S6 Pomorze Środkowe będzie mogło rozwijać się lepiej.

Mateusz Morawiecki powiedział, że w Sławnie przedsiębiorcy dziękowali mu za tarczę finansową: - Cieszę się, że w ten sposób ochroniliśmy miejsca pracy. Jak dodał, kolejną pomocą dla firm z regionu będzie bon turystyczny: - To cztery miliardy złotych, które trafią do Polaków. Będą mogli z tego bonu skorzystać między 2020 a 2022 rokiem.

Morawiecki podkreślił, że tworzony jest również fundusz wsparcia odbudowy zabytków: - Pomorze Środkowe było zapomniane w tym zakresie w III Rzeczypospolitej. To jednak bardzo ważny obszar, gdyż odbudowane zabytki mogą być magnesem przyciągającym turystów.

Polityk zapowiedział, że w ramach rządowej tarczy antykryzysowej dla samorządów do każdego powiatu i gminy trafią pieniądze na remont szkół, chodniki czy oświetlenie: - To kilkaset milionów złotych dla Pomorza Środkowego. Kiedy spotykam się z wójtami i burmistrzami, widzę ich radość, ponieważ będą mogli uruchamiać kolejne projekty, poprawiać infrastrukturę lokalną i tworzyć nowe miejsca pracy.

Premier poinformował, że pieniądze - od 10 do 15 tysięcy złotych - trafiają także do małych klubów sportowych: - Chcemy wspierać sport powszechny, który wychowuje i uczy dyscypliny. To również wielka korzyść dla społeczności lokalnej.

jż/rż/ar

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: premier Mateusz Morawiecki