fot. PAP/Andrzej Grygiel, TT/kklos_
„Jeśli głosowałeś w I turze na Dudę, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał I turę. Głosy automatycznie się przenoszą. W II turze głosują tylko ci, którzy zaznaczyli innych kandydatów” – informacje tej treści publikują w mediach społecznościowych politycy i sympatycy opozycji. To fałszywa informacja.

Fake news, który ma prawdopodobnie na celu zdemobilizować osoby głosujące na urzędującego prezydenta i doprowadzić do rozstrzygnięcia faktycznie niezgodnego z wolą wyborców opublikowano m.in. na koncie gdańskiego działacza PO Krystiana Kłosa.


Ta sama informacja pojawiła się na innych kontach.

- Hej, nie wiem czy wiecie, jako że Duda w pierwszej turze był na pierwszym miejscu, to jeśli na niego głosowaliście, to nie musicie iść na drugą turę! Głosy automatycznie się przenoszą! ❤ - (@neonpunch3) June 30, 2020.

Na problem zwrócili uwagę również czytelnicy, którzy przesyłali zrzuty ekranów różnych wersji tej samej fałszywej informacji powielanej na różnych kontach.

fot. Twoje Info

Niektórzy starali się przypisać odpowiedzialność za fake newsa Telewizji Polskiej.

fot. Twoje Info

To taka sama nieprawda, jak teza o „przechodzeniu automatycznie” głosów z pierwszej tury. Nie ma takiego przepisu, nigdy takiej zasady nie stosowano i ze względu na anonimowość głosowania byłoby to niewykonalne.

Wszyscy wyborcy, którzy chcą poprzeć jednego z pozostałych w wyborczym wyścigu kandydatów, powinni oddać głos w powtórnym głosowaniu, którego termin wyznaczono na 12 lipca.

źródło: TVP Info