Fot. Szpital Słupsk
Od dzisiaj Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaczyna wykonywać badania wykrywające SARS-CoV-2. Testy do badań dotarły do szpitala w piątek.

- Do przeprowadzana testów wykorzystujemy aparat GeneXpert, który służy także do diagnostyki gruźlicy, grypy czy wirusów zapalenia wątroby. Test zapewnia szybkie wykrycie koronawirusa SARS-CoV-2. Całość trwa około 45 minut z mniej niż minutą na przygotowanie próbki - powiedziała Anna Budzyńska, kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

W najbliższym czasie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego sfinansuje zakup do słupskiego szpitala jeszcze jednego, bardziej wydajnego aparatu GeneXpert. Dzięki temu zakupowi laboratorium słupskiego szpitala będzie mogło wykonywać ok. 240 badań testów dziennie. Koszt nowego aparatu to ok. 408 tysięcy złotych.

Uruchomienie laboratorium wykonującego badania testów w kierunku SARS-CoV-2 w słupskim szpitalu jest bardzo ważne dla mieszkańców zachodniej części województwa pomorskiego. W tym regionie obecnie nie ma żadnego laboratorium wykonującego tych ważnych dla zdrowia mieszkańców badań. Wszystkie testy z regionu słupskiego wysyłane są do laboratoriów znajdujących się w rejonie Trójmiasta co znacznie wydłuża czas uzyskania wyników.

Szpital Słupsk/iw