fot. Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że w Polsce nie stwierdzono przypadku zachorowania na koronawirusa. Prezydent spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i innymi osobami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo sanitarne.

Andrzej Duda powiedział, że wirus może dotrzeć do Polski. Podkreślił, że system ochrony zdrowia jest na to przygotowany i od kilku tygodni są podejmowane działania zabezpieczające.

- Są realizowane działania przygotowawcze, a także kontrolne, jeżeli chodzi o stan zasobów infrastrukturalnych, które pozwalają się zabezpieczyć na wypadek epidemii - stroje ochronne, wszystko to, co jest potrzebne służbie zdrowia i innym służbom, które w tym wypadku działają - powiedział prezydent.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na jutro posiedzenie prezydium Sejmu - poinformował Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu. Na prezydium ma zapaść decyzja o terminie posiedzenia niższej izby parlamentu, które będzie dotyczyć sytuacji związanej z koronawirusem. Spotkanie zaplanowano na godz. 14:00.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotuje rekomendacje dla dyrektorów szkół, jak należy postępować w razie zagrożenia epidemiologicznego.
Poinformował o tym minister edukacji Dariusz Piontkowski. Powiedział, że rekomendacje przypomną najważniejsze zasady bezpieczeństwa. W myśl tych zasad chore dzieci i nauczyciele nie powinni przychodzić do szkoły, a władze samorządowe i oświatowe powinny reagować w razie zagrożenia.

- Trudno, żeby minister z Warszawy decydował, jaka decyzja w danej chwili jest najlepsza w każdej miejscowości - dodał Dariusz Piontkowski.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek powiedziała, że rekomendacje zostaną przygotowane w najbliższych dniach. Jutro w ministerstwie odbędzie się spotkanie z kuratorami oświaty, na którym zostaną przypomniane zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego.

IAR/rż