fot. Anna Popławska
O planach poprawy sytuacji Szpitala Powiatowego w Sławnie dyskutowali politycy, urzędnicy i samorządowcy.

W spotkaniu udział wziął między innymi Wojciech Włodarski, dyrektor do spraw ekonomiczno-finansowych szczecińskiego oddziału NFZ. Jak powiedział, szpital w Sławnie ma ważne miejsce na mapie zdrowotnej regionu: - To placówka, która jest łącznikiem między naszym zachodniopomorskim systemem a systemem województwa pomorskiego. Bardzo nam zależy na tym, żeby ten szpital był silny. Jego słabość powoduje bowiem, że pojawia się migracja pacjentów, a to przecież za nimi podąża pieniądz.

W dzisiejszym spotkaniu wziął udział także poseł PiS oraz Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Podkreślił, że wzmocnienia sławieńskiego szpitala oczekują mieszkańcy. W protestach sprzeciwili się oni ewentualnemu połączeniu lecznicy ze Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie: - Postawa sławieńskiego społeczeństwa nie tylko zmobilizowała polityków, ale też spowodowała nawiązanie się nici partnerstwa w tej ważnej sprawie. To dobrze, że ponad podziałami partyjnymi konstruktywnie działamy, bo tematy takie, jak zdrowie, edukacja czy sport tego wymagają.

Jednym z problemów sławieńskiego szpitala jest stan techniczny budynków. Starosta sławieński Wojciech Wiśniowski zadeklarował dziś, że władze powiatu przekażą pieniądze na najbardziej pilne remonty: - Jako organ prowadzący, jesteśmy gotowi, aby finansowo wesprzeć szpital. Czekamy na dodatkowe analizy i wówczas tę pomoc przekażemy na dany cel.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania zadeklarowali, że w ciągu kilku tygodni zostaną upublicznione propozycje dotyczące rozwoju sławieńskiej lecznicy.

Przypomnijmy, wczoraj władze powiatu poinformowały, że Urząd Marszałkowski zrezygnował z przejęcia szpitala. Oznacza to, szpital będzie dalej działał jako szpital powiatowy.

ap/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Czesław Hoc, poseł PiS-u
Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński
Wojciech Włodarski, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych szczecińskiego oddziału NFZ