fot. ms.gov.pl
Śledztwo dotyczy ponad 100 szpitali i ponad 200 przetargów w placówkach w sześciu województwach, m.in. pomorskim i zachodniopomorskim.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, na obecnym etapie postępowania śledczy nie udzielają informacji, których dokładnie szpitali dotyczy postępowanie. Wiadomo jednak, że obejmuje ono przetargi z lat 2011-2014.

Białostocka delegatura Prokuratury Krajowej postawiła ośmiu osobom zarzuty korupcyjne. To byli i obecni przedstawiciele handlowi dystrybutora produktów medycznych. Mieli udzielać korzyści majątkowych członkom komisji przetargowych w placówkach służby zdrowia. Polegało to na sponsorowaniu udziału w konferencjach i zjazdach, których koszt wynosił do 850 złotych. W zamian oczekiwali preferencyjnego traktowania przez komisję.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udzielenia korzyści majątkowych pracownikom szpitali, naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych oraz tak zwanego ustawiania przetargów. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

ak/ar