fot. Piotr Głowacki
Stacja powstała w ramach przyspieszonego programu gazyfikacji Polski na lata 2018-2023. To jeden z pierwszych tego typu obiektów w województwie pomorskim.

W zbiornikach mieści się 60 tysięcy metrów sześciennych gazu, który wystarczy na zaopatrzenie całej gminy. Koszt inwestycji to 3,5 mln złotych.

- Wszyscy nam obiecywali, ale dopiero obecne władze zrealizowały tę inwestycję. Już w pierwszej strategii rozwoju gminy Kępice był zapis o gazyfikacji. Ale do tej pory były to niestety tylko marzenia - powiedziała Magdalena Gryko, burmistrz Kępic.

Obecna na uroczystości była minister spraw zagranicznych, europarlamentarzystka Anna Fotyga podkreśliła, że tego typu inwestycje mają wyjątkowe znaczenie w strategii bezpieczeństwa energetycznego: - To przełom. Nowy, świetny system przyspieszonej gazyfikacji kraju dostarczy gaz do przedsiębiorstw i indywidualnych odbiorców. To ukoronowanie wielu lat starań, m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zainicjował budowę gazoportu.

Programem gazyfikacji objętych zostanie ponad 300 gmin w całej Polsce. Jedna trzecia z nich znajduje się na terenie Wybrzeża Środkowego.

pg/ar

fot. Piotr Głowacki

Posłuchaj

Magdalena Gryko, burmistrz Kępic
Anna Fotyga, europarlamenatarzystka PiS