fot. 12TH AIR FORCE
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że pobyt rodziców z dziećmi w szpitalach będzie bezpłatny. Resort przygotował projekt nowelizacji, która doprecyzuje przepisy w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa w obecnym kształcie pozwala na pobieranie opłat.

Profesor Łukasz Szumowski - szef resortu zdrowia podkreślił, że za sam pobyt rodziców przy dziecku opłaty nie powinny być pobierane. "Samo przebywanie rodzica przy dziecku nie powinno być żadnym kosztem" - mówił na konferencji prasowej. Według ministra, jest to prawo rodzica i prawo małego pacjenta, żeby była bliska osoba, która opiekuje się nim. Profesor podkreślił, że wszystkie dane medyczne mówią o tym, że pobyt rodzica z dzieckiem przyspiesza jego rokowania, wyjście ze szpitala i rekonwalescencję.

Minister Łukasz Szumowski dodał, że opłaty będą jedynie za dodatkowe usługi - jeśli szpital je zaproponuje. Chodzi o dodatkowe łóżko, pościel, jedzenie czy oddzielny pokój.

Dotychczas w wielu szpitalach, gdy rodzice pozostawali z chorymi dziećmi, pobierano opłaty w różnej wysokości. Dyrektorzy tłumaczyli, że muszą je pobierać za zużywanie większych ilości wody czy prądu.

IAR/ez