fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Twitter
Wicepremier w radiowej Jedynce powiedział, że nie ma kontrowersji w środowisku akademickim w związku projektem dezubekizacyjnym w szkolnictwie wyższym.

Projekt zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach.

Minister Gowin przedstawił dziś założenia projektu „Konstytucja dla Nauki” z uwzględnieniem zmian wprowadzonych po konsultacjach.

- W nowym projekcie pójdziemy krok dalej. Takie osoby nie będą mogły także w przyszłości otrzymywać tytułu profesora - dodał Gowin. Podkreślił, że jest to tytuł honorowy, nadawany przez prezydenta RP. - Uważamy, że ten tytuł musi być także rękojmią formatu moralnego człowieka, który otrzymuje tytuł profesorski - zaznaczył wicepremier.

Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt jest częścią reformy szkolnictwa wyższego „Konstytucja dla Nauki”. Teraz projekt trafi do dyskusji na posiedzeniu rządu. Resort nauki chciałby, żeby prace parlamentarne nad projektem toczyły się w marcu i kwietniu. W maju ustawa miałaby trafić do podpisu prezydenta, a zmienione przepisy - obowiązywać od nowego roku akademickiego.

IAR/ar