fot. pixabay.com

Z okazji przypadającego Światowego Dnia Adopcji, Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku po raz szósty zorganizował wydarzenie „Oblicza Świadomej Adopcji”. Pracownicy Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego podkreślają, że promocja adopcji pomaga w obaleniu mitów i fałszywych przekonań.

Niejednokrotnie słyszymy o długotrwałych i uciążliwych dla przyszłych rodziców procedurach adopcyjnych. Jak tłumaczy Anna Walczak, psycholog z gdańskiego ośrodka, ten czas może wydawać się długi, ale jest bardzo potrzebny: - Należy zdać sobie sprawę, o co chodzi w procedurze adopcyjnej. Trzeba dobrze przygotować kandydatów do roli rodziny, dlatego ta procedura musi być odpowiednio wnikliwa i długa.

Kolejny mit dotyczy wieku dzieci adoptowanych. - Kandydaci interesują się dziećmi do 3-4 roku życia. Często bywa, iż dojrzewają do decyzji o tym, że są w stanie przysposobić starsze dzieci - wyjaśnia psycholog. - Pierwotny wybór dziecka młodszego jest często argumentowany większym wpływem na jego rozwój - dodaje.

Dla tych, którzy planują stworzyć rodzinę adopcyjną, pierwszym krokiem jest telefon do dowolnego ośrodka adopcyjnego oraz umówienie się na rozmowę informacyjną. Przed pandemią właśnie z okazji Światowego Dnia Adopcji można było odwiedzić Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku i porozmawiać na miejscu z pracownikami. - Ograniczenia związane z pandemią wymusiły na nas zmiany tej strategii. Chcemy być jednak również otwarci dla osób zainteresowanych, z tym, że za pomocą telefonu lub komunikatora internetowego - podkreśla Anna Walczak.

Zdaniem pracowników gdańskiego ośrodka Światowy Dzień Adopcji wypadający 9 listopada ma być przede wszystkim sposobem na popularyzację tematu adopcji jak i świętem samych rodzin adopcyjnych. - Chcielibyśmy przyłożyć taką cegiełkę przyłożyć do świadomości społecznej, aby adopcja była tematem ważnym, popularnym. Do tego, aby rodziny adopcyjne wzorem rodzin zastępczych mogły mieć swoje święto - podkreśla Walczak.

Posłuchaj

rozmowa z Anną Walczak